Sadık Gürbüz: HAYIR, yeni bir başlangıçtır!

70'ler protest müziğinin önemli sanatçılarından Sadık Gürbüz Birleşik Haziran Hareketi'nin Ankara Hayır Buluşmasına katıldı. " Umut direnmektedir her zaman." diyen Gürbüz ile referandum ve hayır üzerine konuştuk. R-Aktüel | Sayı:3
2017-04-15

16 Nisan'da yapılacak olan referandumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aklın mantığın kabul edebileceği bir şey değil ancak bir kemik olması lazım. Büyük bir kemik paylaşımı içerisinde olmaları lazım. Müthiş bir bağnazlık olması lazım. Bir kişiye sempati duyup onun yaptığı her hatayı hoş görebilmek, onun yaptığı her hatanın arkasında durabilmek bir toplum niteliğine aykırı gibi geliyor.

Ben bu referanduma referandum da diyemiyorum. Çünkü normal koşullarda demokratik ülkelerde böyle konulu bir referandum olmaz, yasal değildir. En temel demokratik hakların referandumu olmaz. “Ben “a” kişisini öldürmek istiyorum öldüreyim mi öldürmeyeyim mi?” böyle bir şey mi olur. “Bu adam çok konuşuyor bunun ağzını diktirelim mi diktirmeyelim mi?” böyle şey mi olur? Bunlar insanın özelliklerine aykırı, insanın niteliğine aykırı. İnsan düşüncesini söyleyecek düşüncesini savunacak ama insanca savunacak şiddet içermeden. Şiddet içermeyen her türlü düşüncenin savunması, propagandası, örgütlenmesi özgürdür, serbesttir. Biz demokratik ülke olduğumuzu iddia ediyorduk. Biz onun aksaklıklarını, bozuk yanlarını, olmaması gereken uygulamalarını biliyoruz. Onları düzeltmek varken, olanı da elden almak gibi bir mantık olabilir mi? Sen benim her türlü mal varlığıma el koyabilirsin, ben sana bu hakkı veriyorum, diyor. Sen ne yaparsan yap ben seni sorgulamayacağım diyor. Devletin parası tamamen senin elinde istediğin gibi harca ben sana sormayacağım nereye harcadığını, diyor. Sen he türlü suçu işleyebilirsin, geçmişte işlediğin suçları da unutabilirim, gelecekte de işleyebilirsin. Böyle şey mi olur? Böyle referandum mu olur? Kargalar gülmeyi unutur şaşkınlıktan. Gülecekler ama şaşkınlıktan gülemezler bile. Ben gülemiyorum bu olaylara bakıp. Bana korkunç geliyor.

Umudu nerde görüyorsunuz, umut taşıyor musunuz?

Umut direnmektedir her zaman. Umut "hayır" diyebilmektir her zaman.

Sizin HAYIR'ınız ne ifade ediyor?

Şu günkü hayır benim için yeni bir başlangıç ifade eder. Çünkü bu zamana kadar yaptıklarının, yapmak istediklerinin hepsi suya düşecek. Burunları sürtülecek, kendilerine gelme gereğini duyacaklar. Yasalara uyma zorunluluğunu duyacaklar. Yasa diye bir şey tanımak zorunda kalacaklar. Yasal sınırlar içerisine girecek her şey. Bu yeni bir başlangıçtır.

Gezi zamanında Gezi kendi şarkılarını çıkarttı hatırlarsınız, şimdi de hayır şarkıları çıkıyor. HAYIR, şarkılarda hayat buluyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu hayır şarkılarını?

Bu muhalefettir, muhalefetin renkleridir. Herkes bir başka şekilde hayır diyebilir. Kimisi türküyle, kimisi oyun havasıyla, kimisi başka şekilde ifade ediyor. Ama bu espri olayı çok önemli ti'ye alma olayı çok önemli. Ti'ye almak kadar etkili başka bir silah yoktur. O nedenle fıkralardan korkarlar, karikatürlerden korkarlar. Musa Kart o yüzden içerdedir. Fıkralara düşmekten ödleri kopar bunların, çünkü dalga geçilmeye, alay edilmeye, ti'ye alınmaya başlandığında bir şeyler değişmeye başlar.