Çocuklar ağlamasın diye tersine çevireceğiz bu dünyayı!

Bilimsel, laik, özgür düşüncenin izinde köy köy, mahalle mahalle okullarını kurup çocuklarla bir araya gelen TeRsine Dünya Okulu her geçen gün daha fazla çocukla yan yana geliyor. Peki, "Sadece 23 Nisan'ı değil yaşadığımız her günü çocukların faydası için geçirmeye çalışıyoruz!" diyen TeRsine Dünya Okulu nedir? İşte sizler için derlediklerimiz...
2017-04-23

1. Tersine Dünya Okulunda biz gönüllüler mesai çizelgesine imza atmaz, amirimizden çekinmez, hademeden çay beklemeyiz. Yetişmemiz gereken yere yetişir, çocuklarla geçirdiğimiz zamanı kıymetli kılmaya çabalarız.

2. Dünyamızın en koyu karanlıklardan birini yaşadığı bu devirde bilimsel bilginin ışığıyla aydınlanmaya çalışır, hurafeleri kapımızdan bacamızdan içeri almayız.

3. Bilgiye ulaşmanın bir ücreti olmadığına inanırız, Tersine Dünya Okulu'nda müşteri yoktur ya da işveren; bizim bildiğimiz para, ticarette gerekir eğitimde değil.

4. Sınıf ayrımı sınıfta başlar, bu yüzden Tersine Dünya sınıfsızdır; herkesin eşitlendiği, herkesin özgürce kendini var edebildiği her yer okulumuzdur.

5. Kayıt günlerimiz, kariyer planlama etkinliklerimiz yoktur. Eğer ulaşabildiğimiz bir mahallede oturuyorsanız bu Tersine Dünya Okulu'na dâhil olmak için tek torpilinizdir. Bize nasıl mı ulaşacaksınız? Sizin mahalleye gelmişsek bizi fark edersiniz.

6. Sınav haftası, proje teslimi için son gün, takdir teşekkür belgesi, karne töreni yok! Gerçekten yok, çünkü bizce gerek yok. Öğrendiklerimiz bizimdir, öğrenemediklerimiz henüz bizim olmamış demektir!

7. Tersine Dünya'da ceza yoktur, herkes sınırlarını bilir, kimse diğerinin canı sıkılsın istemez, arkadaşlar şikâyet edilmez. Çok çalışkana, usluya, herkesten önce okuyana kırmızı kurdele takılmaz. İlla ki ödül isteyen olursa ona bir gazoz kapağı takabiliriz tabii ki!

8. Burada yaramazlık serbesttir, her yapılacak hareket için izin almak gereksizdir. Hele örgütlü yaramazlıklar vardır; tadından yenmez, fırça atılmaz, tek ayak üstü bekletilmez.

9. Biz burada çocukları geleceğe teminat göstermeyiz, şimdinin ortağı sayarız. Onlarla bu günü yaşamak dururken sonrası için omuzlarına yükler yüklemeyiz. Bu günü değiştirmek güzelleştirmek gerekiyorsa onlarla birlikte yaparız.