Nar Kadın Dayanışması'ndan 25 Kasım'a çağrı: Mor düdük birimizin değil hepimizin sesi!

Nar Kadın Dayanışması, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'ne yönelik "Mor düdük birimizin değil hepimizin sesi!" başlıklı bir video yayınlayarak çağrıda bulundu.
2017-11-15

Nar Kadın Dayanışması, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'ne yönelik "Mor düdük birimizin değil hepimizin sesi!" başlıklı bir video yayınlayarak çağrıda bulundu. Nar, geçtiğimiz günlerde de "Karanlığa bırakmayacağımız bir gelecek; hayallerimizi gerçekleştirecek dayanışmamız var!" başlıklı bir açıklama yaparak, "25 Kasım’da yine sokaklara dokunacak dalganın seslerimizi ve düşlerimizi buluşturduğumuz bir denizi var! Denizin sesini, dalgasını birlikte çoğaltalım" demişti.

Açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

Bizi geleceksiz, güvencesiz ve hayalsiz bırakmak için atılan adımlara, çıkartılan yasalara, fetvalara ve bütün toplumu kuşatmak isteyen karanlığa karşı dayanışmamızın ve birlikte kurduğumuz, birlikte peşine düştüğümüz hayallerin gücü var.

Sesimiz, neşemiz, isyanımız ve hayır’ımızla yanyana geldiğimiz her yerde izimiz var, yeşeren bir umut var.

Mücadeleyle kazandığımız haklarımız, birlikte yazdığımız tarihimiz var.

Varlığımıza tahammülü olmayan AKP yokluğumuz üzerinden karanlık zihniyetine uygun bir ülke inşa etmek istiyor. Toplumsal yaşamı dini kurallara göre düzenlemek için sürekli yeni adımlar atıyor. Hukuktan eğitime kadar tüm alanlarda yaptığı düzenlemeler ile bir din devleti kurmaya çalışıyor. Müftülük nikahından sonra hemen gündeme getirilen boşanmada arabuluculuk sistemi de bunun önemli örneklerinden biri. Kadını eve hapsetmenin, evdeki annelik rolünü perçinlemenin, haklarımızı, geleceğimizi, mücadeleyle var ettiklerimizi yok etmenin adımları bu yeni devletin temel taşlarını oluşturuyor.

Bu gerici dizayn en çok kadınların ve çocukların hayatlarından çalarken laikliğe sahip çıkmak bugün eşitlik ve özgürlük için; geleceğimiz için yaşamsal! Laikliğin olmadığı yerde en fazla zararı kadınlar görüyor, en çok kadınların hakları tırpanlanıyor.

Kadına yönelik şiddet de gericilikle birlikte derinleşiyor, kendisine ‘islami usullere uygun’luk gibi motivasyonlar ve temellendirmeler buluyor. Erkek yargıdan, fıtrat vurgularından, kadına aile-cemaat-tarikat üçgenini dayatan karanlıktan aldığı güçle yaşam hakkımıza göz dikiyor!

Ama dedik ya biz varız, dayanışmamızın gücü var! Tarihimiz, sözümüz, mücadelemiz, dokununca değiştiren ellerimiz var!

25 Kasım’da yine sokaklara dokunacak dalganın seslerimizi ve düşlerimizi buluşturduğumuz bir denizi var! Denizin sesini, dalgasını birlikte çoğaltalım:

KARANLIĞA BIRAKMAYACAĞIMIZ BİR GELECEK;
HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEK DAYANIŞMAMIZ VAR!

Nar Kadın Dayanışması