Kurucu Fikirler Günleri'nde Teori Atölyesi tamamlandı!

Redaksiyon'un Kurucu Fikirler Günleri diye 4-12 Haziran tarihleri arasında ilan ettiği buluşma ve atölyelerde; 'Deneyim Atölyeleri' ve 'Teori Atölyeleri' tamamlandı, geriye ise sadece 'Hayalet Buluşması' kaldı.
2016-06-11

4-12 Haziran tarihleri arasında süren Kurucu Fikirler Günleri, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 'Deneyim Atölyeleri'nin ardından, bugün yapılan 'Teori Atölyesi' ile tamamlandı.

Redaksiyon Atölye'de gerçekleşen ve gün boyu süren 'Teori Atölyesi'nin konu başlıkları ise şu şekildeydi:

Türkiye Nereye?

Kurucu Fikirler Teori Atölyesi, 'Türkiye Nereye?' başlıklı ilk oturumu, Güven Gürkan Öztan ve Cenk Saraçoğlu'nun katılımı ile gerçekleşti.

21. Yüzyılda Direnme Hareketleri ve Örgütlenme Stratejileri

Kurucu Fikirler Teori Atölyesi'nde ikinci oturum olan 21.Yüzyılda Direnme Hareketleri ve Örgütlenme Stratejileri; Gamze Yücesan Özdemir, Yalçın Bürkev ve Zafer Yılmaz'ın sunuşlarıyla gerçekleşti.

Kriz Sonrası Yeni Dünya

Kurucu Fikirler Teori Atölyesi'nde üçüncü oturum 'Kriz Sonrası Yeni Dünya'ydı. Oturum; Korkut Boratav, Hayri Kozanoğlu ve Ümit Akçay'ın katılımı ile gerçekleşti.

Ortadoğu ve Kürt Sorunu

Kurucu Fikirler Teori Atölyesi'nde son ayağı olan Ortadoğu ve Kürt Sorunu oturumu; Fehim Taştekin, Fatih Yaşlı ve Melih Pekdemir'in sunuşları ile tamamlandı.

Deneyim Atölyeleri

Redaksiyon, Kurucu Fikirler Sempozyumu’nda ‘Deneyim Atölyeleri’ ise; Kadın, Doğa ve Yaşam, Emek, Köylü-Çiftçü Mücadeleri ve Video Aktivizm Atölyesi ve Tersine Dünya Okulu Buluşması şeklindeydi.

Kadın Mücadelesinde İmkan ve Olanaklar Forumu

Redaksiyon'un Kurucu Fikirler Günleri 4 Haziran'da 'Kadın Mücadelesinde İmkan ve Olanaklar Forumu' ile başladı.Kadın mücadelesinin bütünlüklü bir yapıda olmadığının tartışıldığı forumda bu mücadelenin tüm kadınları kapsayacak bir şekilde yapılması gerekildiği konuşuldu. Nar Kadın Dayanışması, Antalya Mazıdağ Kadın Dayanışması, Keçiören Kadın Dayanışması'nın da katıldığı 'Kadın Mücadelesinde İmkan ve Olanaklar Forumu' bir Kadın Kooperatif'ine de günümüzde kadınlar için bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Doğa ve Yaşam Mücadeleleri Forumu 
 
'Doğa ve Yaşam Mücadeleleri Forumu' 5 Haziran Pazar günü; Cerattepe, Sinop, İzmir, Fethiye, İstanbul ve pek çok noktadan katılan doğa ve yaşam savunucularının katılımı ile gerçekleşti. Cerattepe Direnişi'nden, Fethiye'deki Karaçay Savunması ve Karaot Dayanışması'ndan, Gerze'deki Termik Direnişi'nden deneyimler paylaşılırken doğa ve yaşam mücadelelerinin birleşik bir biçimde verilmesi gerektiği vurgulandı.

Emek Mücadeleleri Atölyesi 
 
5 Haziran Pazar günü Redaksiyon'da gerçekleşen 'Emek Mücadeleleri Atölyesi'ne; Devrimci Turizm-İş, Güvenlik-Sen, Numune Taşeron Çalışması ve Haziran Emek Meclisi'nin deneyimlerini paylaşmasıyla gerçekleşti.

Köylü-Çiftçi Mücadeleleri&Örgütlenme Deneyimleri 
 
Adnan Çobanoğlu'nun katılımı ile başlayan 'Köylü-Çiftçi Mücadeleleri&Örgütlenme Deneyimleri Atölyesi' Via Campesina, Çifti Sen ve Kooperatif deneyimlerin paylaşılmasıyla sürdü.

Video-Aktivizm Atölyesi 
 
Seyri Sokak'ın katılımı ile gerçekleşen 'Video-Aktivizm Atölyesi'nde Seyri Sokak'ın deneyimlerini paylaşlaşmasının ardından Video-Aktivizm'in günümüzdeki tüm mücadeleler içerisindeki önemi tartışıldı.

Tersine Dünya Buluşması 
 
Kurucu çalışmalarını sürdüren Tersine Dünya Okulu ilk buluşmasını 'Kurucu Fikirler Günleri'nde gerçekleştirdi. Gerici kuşatmaya karşı, çocukların ülkemizin ve toplumun ilerici, özgürlükçü birikimi ile tanışmasını, eleştirel ve bilimsel düşüncenin çocuklara ulaştırılmasını temel hedef alarak yazın birçok noktada gerçekleştireceği ders programını tartıştı.