Kadınlar hac sırasında maruz kaldıkları tacizi teşhir ediyor: “Örtünmek tacizden korumuyor”

Kadınlar sosyal medyada #MosqueMeToo etiketini kullanarak hac ziyareti ve diğer dini ortamlarda maruz kaldıkları cinsel taciz vakalarını teşhir etmeye başladılar. Birçok kadın örtünmenin tacizden korumadığını yazdı
2018-02-13

Kadınların erkek şiddetini ve tacizi sosyal medyada teşhir etmek için Türkiye’de #SenDeAnlat etiketiyle, dünya çapında #MeToo etiketiyle düzenledikleri kampanyalardan esinlenen protesto, Mısır asıllı Amerikalı feminist gazeteci Mona Eltahawy’nin çocuk yaşta hac ziyareti sırasında uğradığı cinsel saldırıyı anlatmasıyla başladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Altahawy, “Hacda cinsel saldırıya uğradığımda 15 yaşındaydım. Travma geçirdim ve utanç içinde kaldım. Şu anda 50 yaşındayım, utanmıyorum ve o zaman sahip olmadığım bir güce ve platforma sahibim” diye yazdı. Dün dünyanın dört bir yanından Müslüman kadın ve erkekler bu etiketle mesajlar attılar. #MosqueMeToo Farsça Twitter sitesinde en çok konuşulan konular listesinin başlarına çıktı.

Örtünme tacizden korumuyor

Birçok İranlı ve Farsça konuşan kişi, etiketi sadece taciz deneyimlerini anlatmak için değil aynı zamanda kapanmanın kadınları cinsel taciz ve saldırıdan koruduğu inancına karşı çıkmak için de kullandı.

Etikete yazanlar arasında, kampanyayı başlatan Eltahawy’e hakaret edenler de vardı. Eltahawy, kendisine gelen kadın düşmanı, suçlayıcı ve hakaret içeren mesajları özetleyen bir liste yaparak Twitter’dan paylaştı.

Altahawy, kendisine gelen menfi mesajları “Taciz edilmeyecek kadar çirkinsin”, “Bunları yazmak için para alıyorsun”, “Meşhur olmak için yapıyorsun”, “Dikkat çekmek için yapıyorsun”, “İslama saldırıyorsun”, “Müslüman erkekleri kötü göstermek istiyorsun” ve “Fahişesin” gibi sınıflandırılabileceğini söylüyor.

Farzane Ebrahimzade “Kutsal mekanlarda cinsel taciz hakkında yazıyor oluşum, bizzat kapanmanın kadınların güvenliğini sağlamadığının bir işaretidir. Hasta insanlar (tacizciler kasdediliyor) nerede olduğunuza bakmaz ve bulunduğu mekanın kutsallığına da aldırmaz” diye yazdı.

Mariha Syed “Şu anda Umre’yi düşünmekte zorlanıyorum: hayatımın en güzel anılarından biri olması, beni Allah’a yakınlaştırması gereken bir deneyim, hayatımı mahvetti” diyor.