Yırca'da Kadınlar Birlikte Başardı : Umut Uzakta Değil

2018-03-04

Güneş Dermenci bugün BirGün gazetesinde Yırcalı kadınların birlikte nasıl güçlendiğinin ve başardığının öyküsünü yazdı. Manisa’nın Soma ilçesi Yırca Köyü’nde kadınlar bir ‘sabun evi’ kurmuş. İmece ile satın aldıkları evin tadilatını birlikte yaparak burayı önce bir sabun üretim evine dönüştürmüşler. Şimdi de salça, ekmek, tarhana, reçel gibi doğal ürünleri yapacakları bir başka atölye daha oluşturuyorlar. 8 Mart’ta sabun evinin açılışını yapacaklar.


Zeytin Nöbetinden Üretime

Yırcalı kadınların öyküsü, Kolin inşaatın hukuksuz biçimde termik santral yapma girişimine karşı çıktıklarında başlıyor. Hukuki süreç tamamlanmadan Kolin’in 6 bin zeytin ağacı kesmesinin ardından bu kıyıma direnen, hukuki mücadeleyi kazanan ve kesilen ağaçların yerine yerişini dikeceğiz diyen kadınlar direnişin ardından birlikteliklerini sabun üretimi ile devam ettiriyor.

 

‘Birbirimize kenetlendik’

“Zeytin zamanında oldu kızım” diye başlıyor söze Hamide Akın, sabun evinin nasıl doğduğunu sorduğumuzda anlatırken hikâyelerini... “Temel İhtiyaç Derneği, Soma’daki maden faciasından sonra kadınlara meslek edindirmek için Soma’nın köylerine gelmiş, muhtarlar kabul etmemiş. Sonra bizim muhtara soruyorlar, o da bizim kadınlar yapar, diyor. Köye geldiler, kahveyi kapatıp birlikte toplantı yaptık ve bir karar aldık, sabun üretecektik. Köyün girişinde bir ev kiraladık. Bir yıl dernekle çalıştık, onlardan rengarenk, kokulu sabunlar yapmayı öğrendik. Yollarımız ayrılınca sabuna devam etmek istedik. 2016’nın başlarıydı, Yırca Köyü Derneği’nin Yırca Hanımeli İktisadi İşletmesi’ni kurduk. Biz birlik olmayı zeytin direnişinden öğrendik. Birbirimize kenetlendik, bak zeytinlerimiz kesildi ama tarlalarımız bize kaldı. Şimdi de sabun evinde birliğiz. Çalışmak, kendi paranı kazanmak çok başka güzelmiş.”

Yırca'lı kadınların öyküsünün tamamını BirGün'den okuyabilirsiniz. Okumak için tıklayın