Muhalefet 'Temiz Bir Seçim' İçin Harekete Geçmeli - Güray Öz

2018-03-16

Cumhuriyet yazarı Güray Öz, bugünkü yazısında seçim güvenliğini ortadan kaldıran yasa karşısında muhalefet Partilerinin sessiz kalmamaları, 'temiz bir seçim' için yan yana gelerek harekete geçmeleri gerektiğini ifade etti. Öz'ün yazısından ilgili bölümü aktarıyoruz :

"İktidar partisinin bu türlü etik, ahlaki kaygıyı bir yana bırakan ittifak yasası, artık kolay kolay elde edilemeyeceği anlaşılan yüzde 50 artı 1’i zorla elde etmek içindir. Bütün bu çabaların yeterli olmayacağını bilen iktidar partisi seçim sandıkları ile ilgili yeni düzenlemelerle işi fiziki zorbalığa kadar götürebileceğinin işaretlerini de veriyor. 

***

Bu nedenle sandıkta ve sayımda “abrakadabra”yı önlemek için en etkili yöntem, muhalefet partilerinin kendi aralarındaki görüş ayrılıklarını bir yana bırakarak seçimlerin güvenliği için ‘ittifak’ kurmalarıdır. Muhalefet partileri “temiz bir seçim” istemini hayata geçirmek için birlikte örgütlenmelidirler. 

***

Ünlü sözü günümüze uyarlamanın tam zamanıdır: Halkın gittikçe ağırlaşan zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi yoktur, AKP’nin ise kaybedeceği zorla edinilmiş koca bir dünyası var."