MHP Kongresi’nden Erdoğan İzlenimi : Destek Cılız

2018-03-19

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, “İttifak tavanda var, tabanda yok” sözlerinin gölgesi altında toplanan MHP Kongresi’nde, Bahçeli 9.kez başkan olarak seçildi.

Muhaliflerin ayrıldığı MHP’de Bahçeli’nin iktidarına yönelik bir tehdit beklenmiyordu. Kongreye ilişkin izlenimlerde öne çıkan iki nokta var. Birincisi MHP tarihinin en iddiasız kongrelerinden birisinin gerçekleştirilmiş olması ikincisi de Cumhur İttifakı’nda Erdoğan’a desteğin zayıf görünmesidir.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül, MHP Kongresi izlenimlerinde Kongre’den şunları aktarıyor : “Divan Başkanı Semih Yalçın, “Bu mesajlar arasında bir tanesi önemli” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen mesajı okudu. Böylece kurultay Erdoğan’ın mesajıyla başlamamış oldu. Salondan, MHP’nin de resmi cumhurbaşkanı adayı olan Erdoğan’ın mesajına, ne çok coşkulu ne de çok düşük denemeyecek ortalama bir alkış geldi. Bahçeli’nin konuşmasının sonuna doğru Erdoğan’ın adaylığını destekleyecekleri açıklaması da salondan aynı tonda karşılık gördü.”

Kendi partimize veririz

Gül alkış azlığının bir eğilim olarak öne çıktığı görüşünü savundu : “Erdoğan’a yönelik salondaki MHP’lilerin tutumunun partililer arasındaki bir eğilimin işaretini verdiğini bir süre sonra anladık. Üstelik bu, bir süredir varolan ancak neredeyse yüksek sesle konuşulmasına izin verilmeyen, sır gibi tutulan bir eğilimin işaretiydi. Bu eğilim, bazı MHP’liler tarafından, “Bizimle ittifak nedeniyle bazı AKP’lilerin seçimde oy vermeyecekleri çok yazılıp çiziliyor. Ama bizim partimizde de aynı durum yaşanıyor” diye ifade edildi. Salon dışında konuştuğumuz Ankara dışından gelmiş çok sayıda partili, doğruladıkları bu eğilimi şöyle ifade etti:MHP içindeki “Kendi partimize oy veririz, cumhurbaşkanı adayına vermeyiz” eğiliminin azımsanmayacak kadar yaygın olduğu da belirtiliyor. MHP yönetiminin bunun farkında olduğu da bir başka gerçek. 

İttifak Aritmetiğinin Açmazı

Cumhuriyet yazarı Kemal Can da bugün MHP Kongresi’ni ele aldığı yazısında benzer tespitlerde bulundu. Can, MHP’nin ittifakla şimdiden baraj sorunu çözdüğünü, iktidarın ve seçim sisteminin avantajlarıyla donamış olduğunu ifade ederken ittifak aritmetiğinin açmazını şöyle ifade etti : İttifak aritmetiğinin büyük açmazı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde: Çeşitli araştırmalarda ve alanda gözlenen eğilim, MHP’lilerin önemli bir kısmının Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na ikna olmadığı yolunda. Seçmen düzeyine inildiğinde bu oranın daha fazla artması beklenir. Bu haliyle de, Bahçeli’nin Erdoğan’a sağlayacağından fazlasını şimdiden aldığını söylemek yanlış olmaz.