Turhal'lı Pancar Üreticileri : Kötü Bir Düzende Yaşıyorduk Özelleştirme ile Tamamen Dışırı İtiliyoruz

2018-03-19

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine karşı mücadele sürüyor iktidar ise fabrikaların satışından geri adım atmıyor. Dün, Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yolunu keserek derdini anlatmak isteyen Turhal'lı şeker fabrikası işçileri ve şeker pancarı üreticileri şeker fabrikalarının satışını BirGün'den Hüseyin Şimşek'e değerlendirdi. Hüseyin Şimşek'i haberinden bazı başlıkları aktarıyoruz :

Fabrikasız Kalan Turhal Kapanıyor!

Turhal 10 yıl önce 90 bin nüfusa sahipti. Tokat Sigara Fabrikası'nın kapatılmasının ardından nüfus bugün 60 bine düştü. Şeker fabrikası Turhal'ın son fabrikası. 10 bin civarında şeker pancarı üreticisinin bulunduğu Turhal'da, ekonomik döngünün merkezinde fabrika bulunuyor. Şeker fabrikasının kapatılması durumunda üreticiler, nakliyeciler, işçiler üretimin dışına düşecek. Turhal'lılar eğer böyle bir şey olursa Turhal'da nüfusun 20 binlere düşeceğinden endişe ediyor. 

Kötü Bir Düzende Yaşıyorduk Şimdi Tamamen Düzenin Dışına İtiliyoruz

BirGün'e konuşan üretici Köksal Asal, özelleştirme sürecine ilişkin şunları ifade ediyor : "90'lı yıllarda devlet pancar üretimine dair desteğini çekti, kota koydu. Parca ekim alanlarımız sınırlandırıdı. ayrıca pancar bedava da değil. Gübreyi vadeli olarak satıyorlar ve faiz koyuyorlar. İlk KDV'yi alıyorlar, sonra pancar bordrosunda ikinci kez KDV kesiyorlar. Altı bin TL sadece KDV'lere ödediğimiz para. Zaten zor kazanıyorduk, artık hiç kazanamayacağız. Kötü bir düzende yaşıyorduk, özelleştirme ile bu düzenin tamamen dışına itiliyoruz. Kazananlar parası çok olanlardı. Çiftçinin kazandığı üç kuruş para da kfazla geldi ki fabrikamızı yok etmek istiyorlar."