ABD’nin Venezuela ile derdi bitmiyor

ABD Başkanı Trump, Venezuela yönetimine ait dijital para birimleri ile yapılan tüm finansal işlemleri yasaklayan bir kararname yayınladı
2018-03-20

ABD Başkanı Trump, Venezuela yönetimine ait dijital para birimleri ile yapılan tüm finansal işlemleri yasaklayan bir kararname yayınladı

ABD’nin Venezüella ile olan derdi gerek askeri müdahale ihtimalleriyse gerekse ekonomik yaptırımlarla sıklıkla gündeme geliyor. Şimdi de tam FED toplantısı öncesinde Beyaz Saray’dan Venezüella’ya yönelik ekonomik yaptırımları genişleten bir kararname yayınlandı.  

Kararnamede "Venezuela hükümeti tarafından ya da Venezuela hükümeti adına 9 Ocak 2018 tarihinden itibaren çıkarılan dijital para birimlerine yönelik tüm işlemler, Amerikalı kişilere ve ABD içinde bugünden geçerli olmak üzere yasaklanmıştır." ifadelerine yer verildi. Çıkartılan kararname için Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro'nun dijital para çıkarmak suretiyle ABD yaptırımlarını delme girişiminde bulunması gerekçe gösterildi.

Venezüella'nın ekonomisini yıkmak yıllardır uğraşan ABD, zengin Venezuelalıların yardımlarıyla çeşitli yaptırımlar ve diğer taktiklerle bir ekonomik sabotaj yürütüyorlar. Venezuela pazarları bomboş haldeyken malzemelerin ve diğer ihtiyaçların depolanması da bunun örneklerinden biri. Kıtlık yaratarak insanların hükümeti protesto etmesi sağlanmaya çalışılıyor. Yaratılan ekonomik savaş, Obama döneminden Trump dönemine devam ediyor.

Venezüella da ABD'nin uyguladığı bu mali yaptırımları aşmak ve sıkıntıdaki ekonomisini canlandırmak üzere Petro’yu 20 Şubat'ta bir ay sürecek ön satış süreciyle piyasaya çıkarmıştı. Ön satış sürecinin biteceği gün yayınlanan bu kararname ABD’nin Venezüella’ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara devam edeceğini gösterdi.

Toplamda 100 milyon Petro basılacağını açıklayan Maduro yönetimi, bunun 38,4 milyonluk bölümünü birim başına 60 dolardan ön satışa sunmuştu.

19 Mart'a kadar devam edecek ön satışların ardından 20 Mart'tan 44 milyon Petro’nun daha aynı referans fiyatıyla piyasaya sürüleceği bildirilmişti.