Bakan Yılmaz: Türkiye Avrupa'dan da çok daha iyi noktada. Tek eksikliğimiz okul öncesi eğitim

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye'nin büyüklüğünü anlayabilmek için Avrupa'ya, Amerika'ya gitmek lazım. Gerekiyorsa Uzak Doğu'ya gitmek lazım. Birçok kimse gidiyor geliyor, görüyoruz ki Türkiye Avrupa'dan da çok daha iyi noktada. Tek eksikliğimiz okul öncesi eğitimde. Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırdığımızda Avrupa'nın da çok daha önüne geçeceğimizi söylemek isterim." dedi.
2018-03-22

Ege Üniversitesi yerleşkesi içindeki İzmir Bilfen Fen ve Anadolu Lisesi'nin açılış törenine katılan Bakan Yılmaz, eğitimle ilgili eleştirilere değindi. "Eleştirisiz olmaz, bu çok normal. 80 yılda alınan mesafenin bazı alanlarda 8-10 katını aldık, bu çok büyük başarı" diyen Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Okul öncesi eğitim yoktu Türkiye'de, yüzde 10'du, yüzde 70'e çıktı, yüzde 90'a çıktı bazı illerde. '80 yılda alınamayan mesafenin 8 katını aldı deseler, 80 yılda atanmayan öğretmenler sizin dönemde atandı, 80 yılda yakalanamayan derslik başına düşen öğrenci sayısını yakaladınız ama daha iyi olması lazım' deseler. Hiç böyle bir şey yok. Sanki böyle eğitim Türkiye'nin hükümetinde, öncenliğinde yokmuş gibi bir yaklaşımı ancak Solomon Adaları yerlileri yapar. Ya sen nerede yaşıyorsun? Türkiye'de yaşamıyorsun. Öğretmen, derslik başına düşen öğrenci saysını biliyorum. Öğrencilerimin başarısını görüyorum. Peki sen nerede yaşıyorsun. Bu neden kaynaklanıyor. Bizim orada 'Erciyesin başında olanlar Erciyesin yüksekliğini anlayamazlar' derler. Yıldız Dağı var Sivas'ta 2 bin metrenin üzerinde. Yıldız Dağının üzerinde olanlar büyüklüğünü anlayamazlar. O dağın büyüklüğünü anlayabilmek için o dağdan uzağa gitmek lazım. Ovaya gitmek lazım. Ovaya gittiğin zaman dağların heybetleri anlaşılır. Türkiye'nin büyüklüğünü anlayabilmek için Avrupa'ya, Amerikaya gitmek lazım. Gerekiyorsa Uzak Doğu'ya gitmek lazım. Bir çok kimse gidiyor geliyor, görüyoruz ki Türkiye Avrupadan da çok daha iyi noktada. Tek eksikliğimiz okul öncesi eğitimde. Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırdığımızda Avrupa'nın da çok daha önüne geçeceğimizi söylemek isterim."

(AA)