Fransa'da işçiler, memurlar, demiryolu çalışanları, öğrenciler, emekliler Macron'un reformlarına karşı direnişte!

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un reformlarına karşı işçiler, memurlar, demiryolu çalışanları, öğrenciler, emekliler ülkenin dört bir yanında greve gitti.
2018-03-23

 

HABER MERKEZİ

Demiryolu işçilerinin statüsünü değiştiren, memur sayısını azaltan, emekli ücretlerini düşüren reforma karşı grev kararı alan 7 büyük sendika konfederasyonun gerçekleştirdiği gösteriler Fransa'da hayatı durdurdu. Paris ve Nantes'te polis ile yaşanan çatışmaların ardından kimi yorumcular Fransa'da yaşananları "2. 68 Baharı" olarak yorumladı. Hızlı trenlerin yüzde 60'ı, şehir içi trenlerin yüzde 75'i çalışmadı. Paris'teki havaalanlarından iniş-kalkış dahil tüm uçuşlar iptal edildi. Pek çok okulda eğitim verilmedi, hastaneler, kreşler ve bakımevlerinde de grevlere destek verildi. Ayrıca Fransa Demiryolu İdaresi (SNCF) çalışanları grevlerini 3 ay boyunca, haftada 2 gün sürdürecek.

Grev, 1968 eylemlerine selamla başladı!

Grevlerin başlangıcı için 22 Mart'ın seçilmesi, bunun Fransa'da 1968 eylemlerinin  başladığı tarih olması. 1968 eylemleri, mayıs ayına gelindiğinde modern Fransa tarihinin en büyük grevleri ve sokak çatışmalarına sahne olmuştu.

Üniversiteler kapandı

Grev ve gösteriler nedeniyle Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nin başkentin farklı bölgelerindeki 4, Lyon Üniversitesi'nde de Berges du Rhone kampüsünün kapatıldı. Montpellier Paul-Valery ve Toulouse Jean-Jaures üniversitelerinde eğitime pazartesi gününe kadar ara verildiği, Lille şehrinde ise girişlerin bariyerler ve çöp konteynerleri ile kapatılması sonucu Lille Siyasal Bilimler Üniversitesi'nin tamamen işgal edildiği belirtildi.

En büyük kamu emekçileri sendikalarından UGFF-CGT'den Jean-Marc Canon, Macron'un 5 yılda 120 bin kamu emekçisini işten atmayı hedefleyen planı sebebiyle çalışanlar arasında endişenin hızla arttığını belirtirken gösterilere polis rakamlarına göre 200 bine yakın insanın katıldığı kaydedildi.