Manisa'daki güreşlerde eziyet edilen iki deve alandan kaçarak uzaklaştı

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde düzenlenen deve güreşlerinde sahiplerinden kaçan iki deve, heyecanlı anlar yaşanmasına neden oldu. Gelenek olarak sürdürülen ama hayvanseverler tarafından 'işkence' olarak nitelendirilen güreşlerde, develeri güreşleri izlemeye gelenlerin arasına girmek üzereyken güçlükle durdurabildi.
2018-03-26

Saruhanlı Belediyesi'nin destekleriyle Koldere Deve Güreşleri Tertip Komitesi tarafından ilçeye bağlı Koldere Mahallesi'nde deve güreşleri düzenlendi. Ege ve Akdeniz bölgesindeki çeşitli illerden 100 devenin getirildiği güreşleri, AKP Manisa Milletvekili Recai Berber, AKP İl Başkanı Berk Mersinli, Saruhanlı Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Yaralı ve yaklaşık 2 bin kişi izledi. Başkan Yaralı, Koldere'deki deve güreşlerini geleneksel hale getireceklerini dile getirerek, "Bu etkinlik sayesinde ilçemizin de tanıtımını yapmış oluyoruz. Artık deve güreşlerimizin Koldere Mahallemizde geleneksel hale gelecek" dedi.

Konuşmanın ardından çeşitli illerden gelen 100 deve, tek tek katılanlara tanıtıldı, güreş başladı. Güreşler sırasında sahiplerinin ellerinden kurtulan iki devenin güreş meydanında gezmesi, katılanlara korkulu anlar yaşattı. Sahiplerinden kaçan iki devenin son anda vatandaşların bulunduğu alana girmesi engellendi. Sakinleştirilen develer, daha sonra güreş meydanından dışarı çıkarıldı. Saruhanlı Belediye Başkanlığı ile Saruhanlı Kaymakamlığı kupası olmak üzere iki kategoride dereceye giren deve sahiplerine, kupa ve çeşitli ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.