9 Avrupa ülkesi ve ABD'den Rus diplomatlara sınır dışı

Amerika Başkanı Donald Trump zehirlenen ajan krizinde 60 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verdi. Brüksel’de düzenlenen AB zirvesinin ardından 9 Avrupa ülkesi, İngiltere'ye destek verip Skripal olayıyla nedeniyle Rus diplomatları sınırdışı etme kararı aldı. Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Almanya, Fransa, Danimarka, Ukrayna ve Çekya da yaptırım kararı aldı.
2018-03-26

İngiltere ve Rusya arasındaki casus krizinde çok sayıda ülke Rusya'ya peş peşe sert adımlar atacağını duyurdu. Bugün ABD, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Almanya, Fransa, Danimarka, Ukrayna ve Çekya, Rusya'ya karşı çok sert adımlar attı. ABD Başkanı Donald Trump, 60 Rus vatandaşını 'ajan' olarak niteleyerek bu kişilerin ülkeden sınır dışı edileceğini açıkladı. Trump Seattle'daki Rusya Konsolosluğu'nu kapatma kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'deki 60 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini ve Seattle'daki Rus Büyükelçiliği'nin kapatılacağını açıkladı.

Brüksel’de düzenlenen AB zirvesinin ardından 9 Avrupa ülkesi, İngiltere'ye destek verip Skripal olayıyla nedeniyle Rus diplomatları sınırdışı etme kararı aldı. Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Almanya, Fransa, Danimarka, Ukrayna ve Çekya da yaptırım kararı aldı.

Rusya'ya karşı adım atan ülkelerin sayısı ABD ve Almanya ile sınırlı kalmadı. Bu kararlarının açıklanmasından hemen sonra Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Almanya, Fransa, Danimarka, Ukrayna ve Çekya belirli sayıda Rus diplomatı sınır dışı etmeye karar verdi. Polonya ve Fransa 4, Çekya ise 3 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı. Çekya Dışişleri Bakanı, ülkedeki 3 Rus diplomatın 1 Nisan tarihine kadar ülkeden çıkmaları gerektiğini açıkladı.

​Çekya Başbakanı Andrej Babis de 3 Rus diplomatı sınırdışı edeceklerini duyurdu. Çekya Dışişleri Bakanı da diplomatların 1 Nisan’da ülkeden ayrılması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan bir açıklama da Danimarka’dan geldi. Danimarka’da gazetecilerle konuşan Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, 2 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı. Rusya’ya karşı diğer ülkelerle birlikte ekonomik yaptırımların da uygulanabileceğini dile getiren Samuelsen, diplomatların 1 hafta içerisinde Danimarka’yı terk edeceğini ifade etti.

ABD, RUS TEMSİLCİĞİNİ DE KAPATIYOR

Açıklamaların en serti ise ABD’den geldi. Seattle’daki Rusya temsilciliğini kapatma kararı alan ABD 60 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini duyurdu. ABD’nin Seattle’daki temsilciliği kapatma kararı olarak, “Askeri tesislere yakın olması” gösterildi.

Bu açıklamaların ardından Hollanda ve Estonya’dan da Rus diplomatların sınır dışı edilme kararının geldiği açıklandı. Hollanda Başbakanlık Ofisi’nden gelen açıklamalarda Salisbury’de yaşanan suikastın ardından iki Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği açıklandı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Den Haag’taki Rus Büyükelçiliği’nde görevli 2 diplomatın 2 hafta içerisinde sınır dışı edileceğini aktardı. Estonya’da ise Rus Savunma Ataşesi’nin sınır dışı edildiği duyuruldu.

RUSYA: HATA EDİYORLAR
Bu gelişmelerin ardından Moskova’dan çok sert bir yanıt geldi. Yaklaşık 60 diplomatının ABD tarafından sınır dışı edilmesine yanıt veren Moskova, en az 60 ABD diplomatının sınır dışı edileceğini açıkladı. Rusya’nın Washington Büyükelçisi de RIA’ya konuştu. Rusya Büyükelçisi, “ABD, Rusya ile çok az kalan ilişkisini yok ediyor” dedi.

Bulgaristan’ın Varna kentinde bulunan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Avrupa Birliği’nin İngiltere’nin yanında olduğunu ve zehirlenmeden Moskova’yı sorumlu tuttuklarını açıklayan Tusk, “Şimdiden 14 üye ülke Rus diplomatların sınır dışı edilmesine karar verdi. AB çerçevesinde yaptırımların uygulanması gibi başka kararlar alınması da gündemde” dedi.

RUS DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO ve AB üyesi ülkelerin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını güçlü bir şekilde protesto ettiğini açıkladı.