ON'lar anılıyor...

Mahir Çayan ve 9 yoldaşı, 30 Mart 1972 yılında Kızıldere’de katledilmelerinin 46. yıl dönümünde ON'lar anılıyor.
2018-03-30

Kızıldere köyünde 30 Mart 1972 yılında katledilen Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) lideri Mahir Çayan ve arkadaşları yurdun dört bir köşesinde gerçekleştirilecek etkinlikler ile anılacak. Katledilişlerinin 46. yılında Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak amacıyla bugün çeşitli yerlerde etkinlikler düzenlenecek. İlk etkinlik saat 12.30’da Devrimci Gençler tarafından Mahir Çayan ve arkadaşlarının Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mezarı başında gerçekleştirilecek. Mezarlık anmasının yanı sıra ON'lar ülkenin pek çok yerinde gerçekleştirilecek etkinliklerde anılacak.

46 yıl önce ne oldu?

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamını engellemek isteyen THKO ve THKP-C üyeleri tarafından 26 Mart 1972'de düzenlenen eylem sonucu Ünye'deki NATO üssünden üç İngiliz teknisyen kaçırılmıştı.

Üç İngiliz teknisyenle birlikte Kızıldere'ye gelen devrimcilerin kaldığı ev 30 Mart 1972'de komandolar tarafından sarılımış, saldırı sırasında Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp katledilmişti.