KESK'in “OHAL’e Hayır” yürüyüşüne polis saldırdı

KESK’in “İnsanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL’e Hayır!”talebiyle gerçekleştirmek istediği yürüyüşe polis saldırdı
2018-04-13

AKP Hükümeti’nin 7’inci kez uzatmayı düşündüğü OHAL’in artık son bulmasını talep eden KESK’in, “İnsanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL’e Hayır!” yürüyüşüne polis saldırdı. KESK üye ve yöneticileri OHAL’in sona erdirilmesi talebiyle Turizm Bakanlığı arkasında toplanarak Çalışma Bakanlığı’na yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyeceğini belirten polisler, “OHAL Kaldırılsın KHK’lerle İhraç Edilen Çalışanlar İşlerine İade Edilsin” pankartı açan KESK’lilere toplanma alanında saldırdı. Yürüyüşün Ankara Valiliği tarafından yasaklandığını söyleyen polisler, KESK üyelerine plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. “Ne Darbe, Ne OHAL, Demokrasi Derhal” sloganları atan KESK üyeleri, basın açıklaması yapmak üzere KESK Genel Merkezi'ne geçti.

Yeter artık, OHAL’i kaldırın

KESK’e bağlı Tüm Bel Sen Genel Merkez binasında KESK Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, “Demokrasiden, barıştan, hukuktan, adaletten, emeğin hakkını aldığı insanca bir yaşamdan yana olan herkesi, OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin geri çekilmesi, hukuksuzca ihraç edilen ya da açığa alınan tüm kamu emekçilerinin işlerine geri dönmelerinin sağlanması mücadelesinde yan yana, omuz omuza olmaya çağırıyoruz” dedi.

Toplum olarak tarihin belki de en karanlık döneminden geçildiğine vurgu yapan Gezen, şunları söyledi:

“20 Temmuz 2016 tarihinden bugüne süren OHAL ile hukuksuzluğun, adaletsizliğin, emeği hedef alan saldırıların merkez üssü haline getirilen bir ülkede hayatta kalma mücadelesi veriyoruz. Daha üç, beş yıl öncesine kadar ağızlarından ‘ileri demokrasi’ söylemini düşürmeyenler bugün anayasanın, hukukun ayaklar altına alındığı OHAL düzenine sımsıkı sarılıyorlar. OHAL’ siz yapamıyorlar. Çünkü ülkenin yasalarla değil, fermanlarla yönetilir hale gelmesine itiraz eden herkesi susturmak, sindirmek için OHAL’le ayakta tutukları baskı düzenine ihtiyaçları var.

Gece yarıları çıkardıkları KHK’ler ile 116 bin kamu emekçisini hiçbir soruşturma ve mahkeme süreci olmadan sorgusuz, sualsiz işinden, ekmeğinden ettiler. Hukukun en temel normlarını tepe taklak edip masumiyet karinesini yok saydılar. Şimdi de ‘bir iki aya kalmaz kaldırırız’ diyerek tam 6 defa uzatıp 20 aydır sürdürdükleri anti demokratik, hukuksuz düzeni bir kez daha uzatmak istiyorlar. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında alanlara, meydanlara çıkan KESK’liler olarak insanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL’e Hayır! diyoruz."

kesk-in-ohal-e-hayir-yuruyusune-saldiri-451357-1.kesk-in-ohal-e-hayir-yuruyusune-saldiri-451358-1.