Benzine 16 kuruş daha zam yapıldı: Benzinin litre fiyatı 6 lirayı geçti

Benzine 16 kuruş zam yapıldı. Böylece benzinin litre fiyatı 6 lirayı geçti.
2018-04-14

Lirada yaşanan hızlı erime akaryakıtta zamların ardı ardına gelmesine yol açıyor. Motorine 24 saat içinde yapılan zamlar 30 kuruşu bulurken, şimdi de benzine 16 kuruşluk zam yapıldı. Böylece İstanbul’da benzinin litre fiyatı 6 lira 8 kuruşa yükseldi. Yılbaşından bugüne benzine yapılan zam 51 kuruşu buldu. Motorinde ise yılbaşında 5 lira 3 kuruş olan fiyat şimdi 5 lira 57 kuruşa kadar yükselmiş durumda.

Hükümetten ‘rica’ var

Akaryakıt zamlarına en ilginç tepki hükümetten geldi. Fiyatların yükselmesindeki sorumluluğunu unutan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Motorin ve akaryakıtla ilgili zamları da arka arkaya gördük. Kurumlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum, bu dalgalanma dönemlerinde biraz sabretmelerini biraz beklemelerini öneriyorum. Zam yapmada bu kadar acele etmemelerini öneriyorum. Çünkü diğer taraftan bunun toparlanacağını ümit ediyoruz. Toparlanma olduğunda aynı kurumların fiyatları aşağı çekmede de aynı iştah ve heyecan içinde olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Enflasyonu artırıyor

Yılbaşından bu yana yüzde 10’a ulaşan akaryakıt zamları, enflasyon endişelerinin daha da yükselmesine yol açıyor. Harcama gruplarında yüzde 17,47’lik bir ağırlığa sahip olan ulaştırma grubunda mart ayı verilerine göre enflasyon yüzde 13’ü aşmış durumda. Yeni zamlarla birlikte bu oranın çok daha fazla artması bekleniyor. Bunun yanında, akaryakıta yapılan zamlar tüm kalemlerde maliyetleri artırığ, iğneden ipliğe her üründe yeni zamların habercisi durumunda.