İngiltere İşçi Partisi Lideri Corbyn: Hükümet, Washington'dan talimat almak yerine kimyasal silahlar için BM soruşturmasına katılmalıydı

Corbyn, "İngiltere, Washington'dan talimat almak ya da İngiliz askeri personelini zarara sokmaktan ziyade çatışmada ateşkesi sağlamak için liderlik rolü oynamalı”
2018-04-14

 

HABER MERKEZİ

Jeremy Corbyn, Suriye'ye karşı başlatılan askeri operasyonu "yasal olarak sorgulanabilir" olarak nitelendirdi ve Theresa May'ın operasyon için meclisin onayını alması gerektiğini söyledi. İşçi Partisi lideri, bombalamanın savaş suçlarıyla ilgili gerçek bir hesap verebilirlik olasılığını azalttığını belirterek, İngiltere'nin Washington DC'den talimat almaması ve askeri personelini tehlikeye atması gerektiğine inandığını da sözlerine ekledi.

Corbyn: "Bombalar hayat kurtarmaz ya da barış getirmez."

ABD'nin savunma sekreteri James Mattis'in itiraf ettiği gibi, zaten karışık olan bölge bu hareketle giderek artan bir çatışmanın içine sürüklenecek ve bu nedenle savaş suçları işleyenlerden ve kimyasal silahların kullananlardan hesap sorma olasılığı gittikçe azalacak.

Corbyn, "İngiltere, Washington'dan talimat almak ya da İngiliz askeri personelini zarara sokmaktan ziyade çatışmada ateşkesi sağlamak için liderlik rolü oynamalı” dedi.

Corbyn sözlerine şu şekilde devam etti; “Theresa May, Donald Trump'ın izinden gitmektense, meclis onayını aramalıydı.

Hükümet, Rusya ve ABD 'nin geçen hafta sonu yapılan korkunç kimyasal silah saldırısı ile ilgili bağımsız bir BM soruşturmasını kabul etmeleri için elinden geleni yapmalı ve böylece gerçek sorumluların hesap vermesi sağlanabilmeli."

(Independent)