AÖF sınavında skandal soruya skandal çözüm: "Kadın mühendis olamaz, olursa ev işlerini aksatır"

2018-04-16

 

HABER MERKEZİ

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin 14-15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği sınav cinsiyetçi bir soruya sahne oldu. Eskişehir Nar Kadın Dayanışması'nın paylaştığı soruda, "Hangisi kadının daha çok evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayacak işler arasında yer almaz?" ifadelerine yer verilirken "Hemşirecilik, hasta bakıcılık, ev temizliği, hasta bakıcılığı, mühendislik" şıkları cevaplar arasında oldu.

"Mühendislik kadının ev işlerini aksatmasına sebep olacak bir meslektir"

AÖF'ün cinsiyetçi sorunun cevabını açıklamasında ise toplumda çocuk yetiştirme, temizlik ve bakım işlerinin kadının yükümlülüğü olduğu belirtilerek mühendisliğin kadınların bu işleri aksatmasına yol açacağı şeklinde oldu.

Yaşanan skandala tepki gösteren Eskişehir Nar Kadın Dayanışması kadın-erkek eşitliğini yok sayan bu zihniyeti kınayarak, "

Bu soru toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yeniden üretiyor

Anadolu üniversitesi açıköğretim sisteminde yer alan aşağıdaki soru üniversiteleri bilimsel değerleri üreten yerler olmaktan uzaklaştırarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yeniden üreten bir yere taşımaktadır." dedi.

"Kadın işi- erkek işi ayrımını reddediyoruz!"

Açıklama şu şekilde devam etti: "Bizler kadınlar olarak üzerimize yüklenen kadın işi- erkek işi ayrımını reddediyoruz!  Türkiyenin en büyük üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi kadınların yıllardır mücadelesini sürdürdüğü toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesini görmezden gelerek ve bilimsel gerçekleri yok sayarak kadını evin ve ev işlerinin bir parçası ve tek sorumlusuymuş gibi göstermekten derhal vazgeçmeli ve bu yanlışı aciliyetle düzeltmelidir!"