Ordu’daki derelerin suyu 49 yıllığına şirketlere veriliyor

Ordu Altınordu’daki Selimiye HES çalışmalarına tepkiler sürüyor. Ordu Çevre Derneği’nden Gönül derelerdeki suyun 49 yıllığına şirketlere verildiğini aktardı
2018-04-17

Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Çiseli Şelalesi ile Karaoluk Şelalesi’nin bulunduğu alanda yapılan Selimiye HES çalışmalarına tepkiler sürüyor. Karaoluk Mahallesi’nde yapılan Selimiye HES’le ilgili yurttaşların şikâyeti üzerine Jandarma bölgeyi incelemeye gitti ve burada ifade tutanağı tuttu.

BirGün'den Uğur Şahin'e konuşan Hüseyin Arslan isimli yurttaş, Selimiye HES çalışması nedeniyle atılan dinamitlerin yolların çökmesine neden olduğunu kaydetti. Çalışmalar nedeniyle arazisine gidemediğini dile getiren Arslan, molozların da dere yatağına ve ormana döküldüğünün altını çizdi. Arslan HES’ten şikâyetçi olma sebeplerini şu ifadelerle açıkladı: “Hafriyat ormanlık alanlar ile dere yataklarına dökülüyor ve yine Sayaca’ya çıkan orman yolu ki, birçok ailenin orada bahçesi vardır. Halk yollarının kesilmesiyle büyük sıkıntı çekmekte, araçlarıyla bahçeye gidememektedir.”

Şikâyetçilerden Karaoluk Mahallesi Azası Uğur Arslan ise, “Bahçe yolunun kesilmesi sebebiyle şirket yetkilileriyle halk arasında gerginlik yaşandı. HES şirketi yolu keserek çalışmasına devam ediyor. Yapılan çalışmalar denizimize, ormanımıza zarar veriyor” dedi.

‘Şirketlerden almak zorunda kalacağız’
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, derelerdeki suyun 49 yıllığına şirketlere verildiğini belirtti. Gönül, “Bakanların tarımda kullanılan suların da ücretlendirileceğine yönelik açıklamaları dikkate alındığında HES’lerin çoğalmasının nedeni daha iyi anlaşılır. Derelerdeki sular 49 yıllığına şirketlere veriliyor. Yani kullandığımız suyu şirketlerden almak zorunda bırakılacağız. Şirketler hem yaşam alanlarımızı tahrip ediyor hem de sularımızın kullanım hakkını alıyor” diye konuştu.

Ormanlar yok ediliyor
Gönül, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Selimiye HES’in yapılırken ve yapımı bittikten sonra etkilerinin neler olacağını mahallede anlattık, basın aracılığıyla da kamuoyuna duyurduk. Yapılan HES’lerin çalışmalarında kuralsızlık, kural oldu. İşin kolayına giderek dere yataklarını, ormanları yok ediyorlar. Burayı ‘turizm alanı’ olarak değerlendirmek istediklerini belirten yetkililerden çıt çıkmıyor. HES yapımı yeniden hızlandı.”