Aslan Yalçın yıldızlara uğurlandı

40 yıla yakın zamandır Ege Bölgesi’nde bağımsızlık ve demokrasi mücadelesi yürüten simge isimlerden Aslan Yalçın, İzmir’de toprağa verildi.
2018-04-20

İki yıldır mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşen Yalçın’ın cenazesi ailesi ve yüzlerce yol arkadaşı tarafından öncelikle Alsancak’taki mahallesine getirildi. Zamanının çoğunu geçirdiği sokakta düzenlenen törene naaşı alkışlarla getirilen Yalçın’ı burada yüzlerce arkadaşı karşıladı. Cenazede ÖDP İzmir İl Örgütü yöneticileri ve üyeleri, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, 25. Dönem Milletvekilleri Mustafa Moroğlu ve Tolga Çandar, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ile aydın, yazar ve sanatçılar hazır bulundu.

Ayrıca TMMOB, KESK, İzmir Barosu, TAKSAV, İzmir Tabip Odası temsilcileri ile Muğla, Uşak, Aydın, Manisa, Balıkesir, Adana ve yurtdışından Yalçın’ın yol arkadaşları cenazeye katıldı.

“CESUR VE YILMAZ BİR ARKADAŞIMIZDI”

Alsancak’ta düzenlenen ilk törende Yalçın’ın yol arkadaşları adına, uzun yıllar birlikte mücadele yürüttüğü Cemal Çakıcı konuştu.

Çakıcı, Aslan Yalçın’ın dolu dolu yaşamını kısaca şu sözlerle anlattı:

“Aslan, emperyalizme karşı bağımsızlık ve demokrasi mücadelesine Uşak’ta başladı. Devrimci gençlik mücadelesi içerisinde yer aldı. Uşak’taki faşist saldırılar karşısında, gençliğin örgütlenmesinde büyük çabaları oldu. Daha sonra, Ege Bölgesi’nin tamamında mücadelenin yükseltilmesinde ciddi katkıları oldu. Ege Üniversitesi’ni kazandıktan sonra İzmir’de devrimci gençliğin örgütlenmesinde önemli görevler üstlendi. Gençlikteki devrimci birikimin toplumsal alanlarda sürdürülmesine, mahallelerde, iş yerlerinde mücadelenin yürütülmesine dönük önemli çabalar yürüttü. TARİŞ’te, Gültepe’de yürütülen direnişlere büyük katkılar sağladı. 12 Eylül’de cezaevlerindeki saldırılar karşısında direnişleri örgütleyen, dayanışma ve koordinasyonu sağlayan cesur ve yılmaz bir arkadaşımızdı. Onu bu yaşadığı işkenceler ve bugünkü kirlenmiş düzen kansere itti ve aramızdan aldı. Kanserin pençesinde vücudu erirken dahi tüm devrimcilere moral vermekten hiçbir zaman geri durmadı. Onu unutmayacağız."

Çakıcı’nın konuşmasının ardından omuzlara alınan Aslan Yalçın’ın naaşı ‘Aslan’a sözümüz devrim olacak’ sloganları ve kortej eşliğinde cenaze aracına getirildi. Uzun bir araç konvoyuyla Zeytinalanı Mezarlığı'na taşınan naaş burada düzenlenen törenle toprağa verildi.

“DEVRİMCİ GENÇLERE İNANCINI HİÇ YİTİRMEDİ”

Törende Yalçın’ın yol arkadaşları Mesut Güngör ve Mahmut Uludağ da birer konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Devrimci gençler adına Özgürlük ve Dayanışma Partisi PM üyesi Ozancan Özgür bir konuşmayla kalabalığa seslendi. Yalçın’ın gençlerle kurduğu bağdan ve azalmayan devrimci inancının altını çizen Özgür şu ifadeleri kullandı:

“Bugün buraya Aslan abiyle beraber yol yürümenin mutluluğu ve ona veda etmenin üzüntüsünü harmanlayarak geldik. Aslan abi, hayatı boyunca devrimci gençlere olan güven ve inancını hiç yitirmedi. Örnek bir devrimci olarak yaşadı. Gençlere de bir devrimci gibi yaşamayı, mücadele etmeyi hep anlattı. Kararlı ve net duruşundan asla taviz vermedi. Bizim kuşağımızdan insanlarla, bizle yaptığı sohbetlerde hep mücadelenin ihtiyaçlarından, alınması gereken sorumluluklardan bahsetti. Adımlarımızı onunla birlikte attık. BirGün’ün büyütülmesi, TAKSAV’ın etki alanlarının çoğaltılması konularında onunla birlikte çalışma mutluluğuna eriştik. Bugün burada onu uğurlarken söyleyebileceğimiz en güzel şey ona teşekkür etmek. Onu hiçbir zaman inancını yitirmediği bağımsızlık, demokrasi, devrim mücadelesinde yaşatan gençler olacağız. Güvenine sadık olacağız. Gür ve kararlı sesin hep kulaklarımızda olacak. Bu sesi, ona hasret memleket sokaklarına ulaştırmak için durmadan çabalayacağız.”

Konuşmaların ardınan tören alkış ve yol arkadaşlarının kucaklaşmasıyla sona erdi.