ETA neden olduğu ölümlerden dolayı özür diledi

İspanya ve Fransa içinde yaşayan Bask topluluklarına ait bağımsız bir devlet kurmak için 1975’ten beri silahlı mücadele veren ETA, neden olduğu ölümlerden dolayı direkt olarak sorumluluk üstlenip özür diledi.
2018-04-20

 

HABER MERKEZİ

naiz.us'tan RedHaber için çeviren Furkan Üstünbaş

Cuma sabahı ETA'dan yapılan açıklamada, örgüt, belirsizliğe yer vermeyecek şekilde, silahlı mücadele yılları süresince gerçekleşen ölümlerin sorumluluğunu üstlendi ve zarar görenlerden ve ölenlerin yakınlarından af istedi. Örgüt, bildiride şu sözlere yer verdi;

Bu açıklama ile birlikte ETA, ulusal kurtuluş için mücadele eden, devrimci, sosyalist Bask örgütü, benzer olayların gelecekte de meydana gelmemesi için silahlı faaliyetlerinin yol açtığı zararı kabul etmeyi ve çatışma sonuçlarının üstesinden gelme isteğini ifade etmeyi,  arzuluyor.

Yıllar boyunca, ülkemizde çok fazla acı yaşandı. Birçok insan öldü, yaralandı, işkenceye maruz kaldı ya da göç etmek zorunda kaldı.  Çok fazla acı yaşandı. ETA, yaşanan bu acılardaki direkt sorumluluğunu kabul etmekte ve bunların hiçbirinin tekrar yaşanmamasını istediğini belirtmektedir. Politik ve tarihi çatışma, yıllar önce demokratik yollarla çözülmeliydi.  Gerçekten de, ETA’nın doğuşundan önce ülkemizdeki acı çok yüksek boyutlardaydı. Şimdi de, ETA silahlı mücadeleyi bitirdikten sonra, ülkemizdeki acı ve ızdırap devam etmekte. Gernika bombardmanından sonraki nesle miras olarak şiddet ve sıkıntı kaldı. Bir sonraki nesle başka bir gelecek sunmaksa bizim ellerimizde.

Bu uzun süreli silahlı mücadele boyunca büyük acılara neden olduğumuzun bilincindeyiz . Bu zararın çoğunun geri dönüştürülemez olduğunu biliyoruz. ETA’nın tüm eylemlerinin mağdurlarına saygılarımızı belirtiyor, eylemlerimiz sonucunda yaralanan, sakatlanan, ölen herkes için üzüntümüzü belirtiyoruz. Gerçekten çok üzgünüz.

Hatalarımızın ya da yanlış kararlarımızın bir sonucu olarak, ETA, hem Bask Bölgesi'nde hem de başka bölgelerde çatışmada doğrudan yer almayan kişilerin de kurban olmasına neden olmuştur. Silahlı mücadelenin çeşitli gereklileri yüzünden, faaliyetlerimizin çatışmada hiç bir sorumluluğu olmayan birtakım insanlara zarar verdiğini bilincideyiz. Düzeltilemeyecek olan ciddi zararlara neden olduk. Bu insanların ve akrabalarının affını istiyoruz. Bu sözler, bu zararı tedavi etmeyecek, ya da daha az zarar görmelerini sağlamayacak. Bunları saygıyla, daha fazla acıya neden olmamak için söylüyoruz.

Birçok insanın, bizim yaptıklarımızın kabul edilemez ve adaletsiz olduğunu düşündüğünü biliyoruz ve buna saygı duyuyoruz.  Kimse, inanmadığı veya hissetmediği bir şeyleri söylemeye veya hissetmeye zorlanamaz. Devlet güçlerinin ve onların bölgesel müttefiklerinin yaptıklarının çoğu da, hukuki bir kılıfa sokulmaya çalışılsa da, Bask bölgesi vatandaşları için adaletsizdi ve hiçbiri aşağılanmayı hak etmemişti. Bunu belirtmezsek, şiddetin bir kısmının meşru olduğunu ve övgüye değer olduğunu söylemek zorunda kalmış oluruz.Fakat, ETA’nın bu konuya dair tutumu başka.  Bu acılardan hiçbirinin gerçekleşmemiş olmasını dilerdik. Özgürlük ve barış’ın Bask ülkesinde yıllar öncesinde gerçekleşmesini dilerdik.

Geçmiş hiçi kimse değiştiremez. Ancak, bu geçmişin parçalamak ya da gizlemeye çalışmak , geleceğe  bırakılacak en kötü miraslardan biri olacaktır. Hepimiz sorumluluklarımızı ve neden olduğumuz zararı kabul edelim. Farklı bakış açılarına ve hislere sahip olmamıza rağmen, diğerlerinin acılarını kabul etmeli ve onlara saygı duymalıyız. ETA’nın ifade etmek istediği şey budur.

Kesin olarak, geleceğe baktığımızda, Bask Ülkesinde çalışılması gereken amaçlardan biri uzlaşmadır; ve bu uzlaşma insanlar arasında, birçok düzeyde samimi bir şekilde gerçekleşiyor. Gerçeğin yapıcı bir şekilde ortaya çıkarılması, yaraların iyileştirilmesi ve gelecekte yaşanmaması ve bu türden acıların bir daha yaşanmayacağının teminat altına alınması için uzlaşma gereklidir. Çatışmaya siyasi bir çözüm bularak, Bask Ülkesinde barışı tesis etmek ve özgürlüğü sağlamak mümkündür. Gernika'nın alevleri, iyilik için ölecek.

ETA