Anti-Faşistler Almanya Ostritz’de Hitler'in doğum günü için bir araya gelen Neo-Nazilere karşı toplanacak

Yaklaşık 1000 Neo-Nazi ve diğer aşırı sağ sempatizanlarının, bu hafta sonu, durgun Alman kasabası Ostritz’i doldurması bekleniyor. Neo-nazilere yakın bir sayıda anti-faşist ise, neo-nazilere karşı toplanmayı ve kendi festivallerini düzenlemeyi planlıyor.
2018-04-20

 

HABER MERKEZİ

Al jazeera'dan RedHaber için çeviren Furkan Üstünbaş

Polonya'nın hemen karşısındaki köprüde yer alan kasaba, Cuma ve Cumartesi günü "Kalkan ve Kılıç" (SS) festivaline ev sahipliği yapacak. Neo-Nazi toplantısı, aşırı-milliyetçi Ulusal Almanya Demokratik Partisi (NPD) tarafından düzenleniyor. Almanya ve Polonya’dan anti-faşistlerin ise ‘’Recths Rockt Nicht !’’ (Sağ rock yapamaz !) sloganı altında, neo-nazilerin festivalinden sadece birkaç metre uzakta bir mitingde toplanması ve kendi festivallerini organize etmesi bekleniyor. Aynı anlarda, şehrin ana meydanı, ise  aşırı sağa karşı  Ostritz Barış Festivali'ne ev sahipliği yapacak.

Cuma, günü, Hitler’in 129. doğum gününe denk geliyor ve Hitler’in doğum günü aşırı sağ tarafından geleneksel olarak kutlanıyor.

Yerel basına göre, Saksonya ve diğer bölgelerden yaklaşık 1000 polis memuru, 2500'den az nüfusu olan Ostritz'e konuşlandırılacak. Birçok sokak kapanacak ve polis şehre giden yolları kontrol edecek.

"Kalkan ve Kılıç" festivali,  aşırı sağa yakın bir Alman girişimci olan Hans-Peter Fischer'ın mülkü olan Neisseblick Hotel'de gerçekleşecek. Siyasi konuşmalar, sağcı müzik konserleri, MMA (karışık dövüş sanatları) şovları ve dövme toplantısı, toplantıdaki etkinlikler arasında sağ kanat etiketleriyle yapılmış ürünlerin sergilenmesi ve satışı ile  birlikte yer alıyor.

Festivalin katılımcıları arasında, festival organizatörü NPD partisinin  Thüringen'deki bölgesel başkanı Thorsten Heise ve aşırı milliyetçi görüşleri ile tanınan, Avrupa Parlamentosu'nun NPD'den  şu anki üyesi olan Udo Voight da katılacak.

Faşizmin Almanya'da halka yayılması yasadışı olsa da, organizasyon düzenleyicileri, Alman anayasası tarafından güvence altına alınan, herkesin görüşlerini açıklama hakkını veren toplanma yasasından yararlandı. Ancak,  yasalara göre; böyle bir toplaşma, özel mülkte gerçekleşse bile, şiddet içermemeli ve halka açık olmalıdır.

Göttingen Üniversitesi Siyasal ve Dinsel Aşırılık Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi'nden politik bir bilim adamı olan Lars Geiges'e göre, organizatörlerin konuşmalarını yetkililere önceden bildirmeleri gerekiyordu. Geiges, El Cezire'ye verdiği demeçte, "Yasalar ihlal edildiğinde veya polisin, Holokost'u inkar etmek veya 'Hitler selamlaması’’ gibi hareketleri veya diğer anayasaya aykırı davranışları tespit etmesi halinde, toplantı sona erebilir." dedi.

"BURADA İSTENMİYORSUNUZ"

Etkinlik, anfi taşist güçlerden güçlü bir muhalefetle karşılaştı. 40 Alman belediye başkanı, toplantıyı protesto etmek için 6 Nisan'da bir bildiri imzaladılar. Bildiride, "insan haklarını sorgulayanlar ve demokrasi ve çoğulculuğa karşı çıkanlar burada hoş karşılanmazlar" dendi.  Eleştirilere yanıt olarak, "Kalkan ve Kılıç" festival organizatörleri, Ostritz sakinlerine hitapen, web sitesinde bir cevap yayınmladı. Festivalin yetkilileri, otoriteleri, vergi mükelleflerinin parasını boşa harcadığını söyledi ve örnek olarak Barış Festivali'ne harcanan paranın Savaş anıtının tadilatını düzeltmek için kullanılabileceğini söyledi.