AKP'nin üniversiteleri 'bölme' kararına tepkiler sürüyor: Üniversiteme dokunma!

Üniversitelerin bölünmesine karşı İstanbul Üniversitesi öğrencileri bugün forum düzenleyecek. İstanbul Tabip Odası da “üniversitemi bölme” açıklaması yapacak
2018-04-24

AKP iktidarının Meclis’e sunduğu yasa tasarısı ile 15 üniversitenin bölünmesi kararına tepkiler sürüyor. Son olarak İstanbul Üniversitesi öğrencileri, bugün saat 13.30’da üniversitenin ana kapısının önünde forum düzenleyecek. Forumda öğrenciler, “Üniversiteme Dokunma” sloganı ile tepki gösterecek. Ortak amaç doğrultusunda buluşacaklarını söyleyen öğrenciler, düzenledikleri forumda nasıl hareket edeceklerini konuşacak.

Aynı zamanda bölünmesi istenilen fakültelerinde bireysel buluşma gerçekleştirecek olan öğrenciler, Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri ile Turan Emeksiz Anıtı önünde saat 11.00’de, İletişim Fakültesi öğrencileri ile saat 12.00’de buluşacaklarını aktardı.

Tabip Odası’ndan çağrı
AKP’nin Meclis’e sunduğu ve üniversiteleri bölerek yeni üniversiteler açacak son tasarısına ilişkin bir açıklama da İstanbul Tabip Odası’ndan geldi. İstanbul Tabip Odası, açıklamayla bugün saat 12.30’da İstanbul Tıp Fakültesi Temel Bilimler Binası önünde İstanbul Üniversitesi Bileşenleri ile birlikte yürüyüşe geçeceklerini ve basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Açıklamada, “İstanbul Üniversitesi’ni bölen; İstanbul Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Orman, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Hemşirelik, Eğitim Fakültelerini köklerinden koparan Kanun Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde. Akademik ortamlarda tartışılmadan, tamamen tepeden inme bu Tasarının derhal ve koşulsuz olarak geri çekilmesi için hep birlikte harekete geçiyoruz. Öğretim üyesi, öğrencisi, mensubu, mezunu, çalışanı, emeklisi, hastası, esnafı, mahallelisi, hepimiz 24 Nisan Salı saat 12.30’da İstanbul Tıp Fakültesi Temel Bilimler Binası önünde “Üniversitemi bölme!/İstanbul Üniversitesi Bileşenleri” imzalı ortak pankartın arkasında toplanıp yürüyüş ve basın açıklaması yapıyoruz” denildi.

‘Katılın, birlikte durduralım!’
Öte yandan açıklamada, “İstanbul Üniversitesi’ne sahip çıkan bütün dost kişi ve kurumların bu çağrının bütün ortamlarda hızla yaygınlaştırılması için destek ve yardımlarını bekliyor, gösterecekleri duyarlılık için teşekkür ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim Sen de Çapa Tıp Fakültesi’nin önünde açıklama yaparak yasa tasarısına tepki gösterecek.