Ermenistan Başbakanı Sargsyan Erivan'da Kitlesel Protestolar Sürerken İstifa Etti

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ermeni başkentinde onbinlerce kişinin toplandığı büyük çaplı protesto gösterileri karşısında istifasını açıkladı.
2018-04-24

13 Nisan'dan bu yana Erivan, Sargsyan'ın başbakanlık adaylığına karşı bir dizi protesto gösterisine sahne oldu. Salı günü, parlamento Başbakan olarak Sarkisyan'ı seçerken, protestocular ülkede "kadife devrimi" nin başladığını duyurdular.

Atamadan önce, Sargsyan 9 Nisan'a kadar iki beş yıl üst üste devlet başkanı olarak görev yaptı. Sargsyan’ın başbakan seçilmesi büyük ölçüde cumhurbaşkanlığı dönem sınırlarını aşma girişimi olarak görüldü, çünkü 2015’te yapılan anayasa değişiklikleri başkandaki iktidar yetkilerini başbakana devretti.

Protestolar devam ederken Sargsyan, protestoların lideri Nikol Pashinyan ile bir araya geldi. Ancak görüşmeler başarısız oldu ve muhalif vekillerin  yanı sıra diğer birçok gösterici polis tarafından gözaltına alındı.

Sargsyan'ın istifasını takiben, Ermenistan Başbakan Yardımcısı Karen Karapetyan Kafkas ülkesinin başbakanı oldu.

'Bir hata yaptım'

Bir hafta boyunca ülkenin başbakanı olarak görev yaptıktan sonra, Sargsyan'ın basın servisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, siyasetçinin ulusa son kez lider olarak seslendiğini söyledi.

Sargsyan; "Size son kez devlet başkanı olarak hitap ediyorum. Nikol Pashinyan haklıydı. Bir hata yaptım. Bu durumda, birkaç çözüm var, ama hiçbirine başvurmayacağım. Bu benim için değil. Başbakanlığı bırakıyorum.  dedi.

Politikacı, eğer "sokak"  kendisini istemiyorsa, istifa edeceğini de sözlerine ekledi.

Kabinenin İstifası

Sargsyan'ın istifa kararının ardından, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkissyan kabinenin istifasını kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınlanan bir kararnamede, "Anayasa'nın 13. maddesi uyarınca, Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti'nin istifası kabul edildi" ifadesi yer aldı.   

Kutlamalar

İstifadan birkaç saat önce, Ermeni makamları protestolar sırasında gözaltına alınan diğer muhalefet milletvekili Ararat Mirzoyan ile birlikte Paşinyan'ı serbest bıraktılar. Kurtuluşun ardından Paşinyan Erivan'da bir  "galibiyet mitingi" ilan etti.

Sargsyan’ın istifası, Erivan'ın ortasında toplanan on binlerce kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Protestoların sloganı - "Bir adım atın- Serzh'e hayır deyin!" - "Tebrikler" ile değiştirildi! Erivan sakinlerinin birbirlerini kucakladığı ve bayrakların dalgalandığı merkezi Cumhuriyet Meydanı boyunca kuvvetli alkış sesleri duyulabiliyor.

Pashinyan'ın konuşması

Paşinyan gözaltından salıverilmesinin ardından bir konuşma yaptı ve bir hafta içinde yeni bir başbakanın atanması gerektiğini belirtti.

Muhalefet lideri, Pazartesi günü, yetkililer Sargsyan 'a istifasını ertelemesini önerse de, hareketin aciliyetinde ısrar edilmesi gerektiğini söyledi.

Muhalefet lideri, Karapetyan ile protestolar sırasında gözaltına alınan herkesi serbest bırakması için bir anlaşma sağladığını da ekledi.

"Karapetyan'la, kadife devriminin tüm gözaltındaki katılımcılarının serbest bırakılacağına karar verdik. Gün bitmeden gerçekleşmesini bekliyorum. " diyen Paşinyan," Siyasi mahkumların serbest bırakılmasını sonraki adım olarak değerlendirdiğini söyledi.

Paşinyan'a göre, Karapetyan ile iktidarın devri konulu müzakereler Çarşamba günü devam edecek.

Sputnik Moskova'dan RedHaber için çeviren Furkan Üstünbaş