ÖDP: Siyaset Yapma Hakkına Saldırılara Son Verin! Onur Kılıç ve Cihangir Köroğlu'nu Derhal Serbest Bırakın!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, bu sabah İzmir ve Denizli'de yöneticilerine yönelik gerçekleşen gözaltılara, "Siyaset Yapma Hakkına Saldırılara Son Verin! Onur Kılıç, Necati Özdemir ve Cihangir Köroğlu'nu derhal serbest bırakın!" dedi.
2018-04-26

Özgürlük ve Dayanışma Partisi bu sabah İzmir ve Denizli'de yöneticilerine yönelik gerçekleşen ev baskınları ve gözaltılarına dair bir açıklama gerçekleştirdi. ÖDP Başkanlar Kurulu'nun imzasını taşıyan açıklamada Onur Kılıç'ın, Necati Özdemir'in ve Cihangir Köroğlu'nun derhal serbest bırakılması talep edilirken, "Bu operasyonlar seçim sürecinden bağımsız kabul edilemez. Doğrudan muhalefeti etkisizleştirmeye yönelik seçim manevralarıdır. Bu operasyonlar siyaset yapma hakkına yönelik bir saldırıdır. Başka kılıkta bir seçim hilesidir!" dendi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Siyaset Yapma Hakkına Saldırılara Son Verin
ONUR KILIÇ VE CİHANGİR KÖROĞLU’NU DERHAL SERBEST BIRAKIN

İzmir’de bu sabah sosyal medya paylaşımları bahane edilerek yapılan operasyonda MYK Üyemiz Onur Kılıç bir kez daha gözaltına alındı. Aynı operasyonda Denizli İl Yöneticimiz Cihangir Köroğlu ve Balçova üyemiz Necati Özdemir de gözaltına alındı. 

Sosyal medya operasyonunun amacı, iktidara karşı mücadele yürüten herkesi ‘terörist’ ilan etmek...Bilinen senaryo, İzmir’deki her operasyonda Onur Kılıç’ı gözaltına almak... Tüm bunlar iktidarın acizliğinin, hukuksuzluğun, icraatin  nasıl keyfileştiğinin bir göstergesidir. 

Dikkat çekilmesi gereken noktalardan birisi de İzmir’de her fırsatta MYK üyemiz Onur Kılıç’ın neden gözaltına alındığıdır. 

Onur, en son ‘sosyal medya kumpası’ nedeniyle gözaltına alınmıştı. Onur, kendisine ait olmayan, özel olarak provokasyon  yapmak üzere açılmış olduğu belli olan, hesabın paylaşımlarından sorumlu tutulmuştu. Bu kumpasın sonucunda günlerce gözaltında tutulduktan sonra, aylarca da İzmir’den çıkma yasağı cezasına çarptırılmıştı.  

Açık ki İzmir’de Onur Kılıç özel bir hedef haline getirilmiştir.  Anlaşılan  şimdi de başka bir oyun sahneye konuluyor.  Bu keyfiliğe, zorbalığa, hukuksuzluğa asla teslim olmayacağız.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle, üyelerimize ‘terör örgütü propagandası’ suçlaması yapılması da ayrı bir garabettir.  Demokratik muhalefeti, ‘terörle ilişkilendirmeye’ yönelik bu hukuksuz çaba yeni değildir. Bilindiği gibi FETÖ yargısı da yıllarca benzer yöntemlerle operasyonlar gerçekleştirmekteydi. 

Bu operasyonlar seçim sürecinden bağımsız kabul edilemez. Doğrudan muhalefeti etkisizleştirmeye yönelik seçim manevralarıdır. Bu operasyonlar siyaset yapma hakkına yönelik bir saldırıdır. Başka kılıkta bir seçim hilesidir! 

Onur’u, Cihangir’i ve aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan herkesi derhal serbest bırakın! Demokratik muhalefet üzerindeki baskılara son verin. 

Başkanlar Kurulu