ODTÜ sermayenin festivalini istemiyor!

ODTÜ'de öğrencilerin gerçekleştirdiği bu yıl 32.'si planlanan "ODTÜ Uluslararası Bahar Şenlikleri" OHAL gerekçesiyle engellenmeye çalışılırken KOÇ'un SporFest'i öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı.
2018-04-26

 

FURKAN ÜSTÜNBAŞ

ODTÜ’de  bu yıl öğrencilerin gerçekleştirdiği 32.’si yapılması planlanan bahar şenlikleri, rektörlük ve valiliğin OHAL’i gerekçe göstererek yaptıkları baskılarıyla dört günden 1 güne düşürülmeye çalışılmaktaydı. Tamamen ODTÜ öğrencilerinin emeği ile otuz yılı aşkın süredir yapılan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenlikleri’nin iptal edilmesine yönelik girişimler sürmekteyken,  öğrenci emeği yerine sermayeden gücünü alan Koç Sporfest’in hiçbir baskıyla karşılaşmadan kampüste yapılması dün akşam saatlerinde öğrencilerin protestosuyla karşılaştı.

Öğrencilerin protestosundan sonra, tarihi Devrim Stadyumu’nun çimlerinde Koç’un Sporfest’ine ait hareket eden spor arabalar alandan çıkarıldı ve çeşitli  firmaların tanıtım stantları kaldırıldı.

“Ne sermayenin ne rektörün! ODTÜ bizimdir!”

Bugünse ODTÜ öğrencileri, kendi şenlikleri engellenirken okullarının sermayenin şenliğine ev sahipliği yapmasına izin vermemek için akşam Devrim Stadyumu’nda gerçekleşecek konserin ve festivalin tamamının iptali talebiyle rektörlük önünde “Koçfest istemiyoruz”, “Ne Sermayenin ne rektörün, ODTÜ bizimdir”  sloganlarıyla bir eylem düzenledi.

***

Polis ODTÜ kapısında

Eylem öncesinde ODTÜ A1 kapısının önüne iki otobüs çevik kuvvet konuşlandı. OHAL gerekçe gösterilerek öğrencilerin şenliğine polis müdahalesi tehdidiyle  izin verilmezken, sermayenin festivalinin protesto edilmesine karşı okulun kapısına polis gelmesi  de öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı.

***

Koç SporFest'ten geri adım

ODTÜ'lülerin tepkisi karşısında Koç SporFest bir açıklama gerçekleştirerek stantları kaldıracağını ve Şebnem Ferah konseri için kurulan sahneyi öğrencilerin kullanımına açacağını ancak spor müsabakalarının ve konferansların devam edeceğini duyurdu. Açıklamanın ilgili bölümü şu şekilde: "Yaklaşımınıza saygı göstererek, bu sabah itibarıyla markalarımızın bulunduğu etkinlik alanımızı kaldırma kararı aldık. Spor müsabakaları ve konferanslar planlandığı şekilde devam etmektedir. Ayrıca bu akşam 21:30’da gerçekleşecek olan Şebnem Ferah konseri öncesinde ve yarın gün boyunca dileyen müzik gruplarımıza sahnelerimizi açıyoruz."