Türkiye'de milyonlar bugün meydanlara çıkıyor! #Yaşasın1Mayıs

Türkiye’de milyonlarca işçi ve emekçi bugün sömürüye, güvencesizliğe, OHAL’e, iş cinayetlerine karşı 1 Mayıs meydanlarında!
2018-05-01

Türkiye’de milyonlarca işçi ve emekçi, bugün hak gasplarına, grev yasaklarına, yoğun sömürüye, güvencesizliğe, iktidarın emek düşmanı politikalarına, OHAL’e, iş cinayetlerine, savaşa karşı alanlara çıkıyor. Emekçiler, yurdun dört bir yanında yapılacak 1 Mayıs mitingleriyle bu karanlık tabloya karşı 24 Haziran seçimleri öncesi emeğin gücünü göstererek güçlü bir mesaj veriyor!

CANLI BLOG

13.24 Tokat'ta yurttaşlar 1 Mayıs için kent merkezindeki meydanda bir araya geldiler

13.20 Aksaray'da kitle miting alanına ulaştı

13.15 İzmir'de 1 Mayıs Coşkusu!

İzmir’de 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü ilk olarak ilçelerde başladı. Sabah saatlerinde Aliağa, Çiğli, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Buca, Narlıdere, Urla, Seferihisar ve Çeşme’deki ilçe meydanlarda kutlamalarını gerçekleştiren işçiler Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

İzmirliler DİSK, KESK, TMMOB, Türk-İş, Birleşik Kamu İş, İZSMMMO ve Liman-İş’in çağrısıyla Gündoğdu Meydanı’nda binlerce kişi kutlamalara başladı. Toplanma noktaları ve Gündoğdu Meydanı’nda sabahın erken saatlerden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Gündoğdu Meydanı’ndaki miting için sendikalar, odalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri 4 ayrı noktada yürüyüş kolu oluşturdu. Türk-İş Alsancak liman girişinde, DİSK, KESK ve BHH Konak’ta, TMMOB, İzmir Tabip Odası, EMEP ve HDP Cumhuriyet Meydanı’nda, CHP ise Montrö Meydanı’nda toplanarak yürüyüşe geçti. (Duvar-Nuray Pehlivan)

12.25 Ankara'da Gençlik Muhalefeti tüm enerjisiyle yürüyüşünü sürdürüyor.

12.22 Birleşik HAZİRAN Hareketi, Ankara ve İstanbul'da alana coşkuyla giriş yaptı

12.20 Lüleburgaz'da miting alanına yürüyüşler başladı

12.15 Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, 1 Mayıs'ta İstanbul'un çeşitli ilçelerinde toplam 49 emekçi gözaltına alındı.

12.13 Ankara'da miting alanında yapılan aramalar sebebiyle birçok yurttaş alana giriş yapamıyor. Çantası olan yurttaşların alana girişleri polis tarafından engelleniyor.

12.07 Ankara'da binlerin Tandoğan'daki miting alanına girişleri sürüyor.

ankara-da-1-mayis-coskusu-458275-1.

ankara-da-1-mayis-coskusu-458271-1.ankara-da-1-mayis-coskusu-458272-1.

12.05 DİSK kortejinde ilk 1 Mayıs halayı çekildi

12.02 Gebze'de HAZİRAN miting alanına giriş yapıyor

12.00 Maltepe'de Birleşik HAZİRAN Hareketi yürüyüş için son hazırlıklarını tamamlıyor

 

11.47 İstanbul'da miting alanına girişler başladı. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Maltepe'deki miting alanına giriyor. Taraftar grupları da Maltepe'de.

isci-ve-emekciler-1-mayis-ta-alanlarda-458260-1.

isci-ve-emekciler-1-mayis-ta-alanlarda-458261-1.

isci-ve-emekciler-1-mayis-ta-alanlarda-458263-1.

11.20 Sakarya'da 1 mayıs ile ilgili basın açıklaması yapıldıktan sonra Maltepe'deki mitinge yola çıkıldı

isci-ve-emekciler-1-mayis-ta-alanlarda-458236-1.

11:16 Beşiktaş'ta toplanarak Taksim'e yürümek isteyen HKP'lilere polis ikinci kez müdahale etti

Taksim'e yürümek isteyen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi yaklaşık 20 kişilik bir grup daha Beşiktaş'ta toplandı. Taksim'e yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Grup yürümekte ısrar edince polis müdahalede bulundu. Gruptakiler gözaltına alındı. Sabah saatlerinde de 15 kişilik bir grup gözaltına alınmıştı.

09.55 Beşiktaş'ta polis saldırısı

Halkların Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi yaklaşık 20 kişilik grup, “Her yer Taksim, her yer direniş”sloganlarıyla Beşiktaş’tan Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Barbaros Bulvarı üzerinde yürüyen gruba kısa bir süre sonra polis saldırdı. Polis saldırısı sonucunda yaklaşık 20 HKP üyesi gözaltına alındı.

isci-ve-emekciler-1-mayis-ta-alanlarda-458194-1.

08.40 HAZİRAN, İstanbul ve Ankara'da buluşma yerlerini duyurdu.

 

08.35 Taksim'de polis ablukası

08.30 Birleşik Metal-İş Taksim için buluşuyor

08.20 Birleşik Haziran Hareketi meydanlardaki yerini alacak

07.50 İzmir’de 1 Mayıs kutlamaları işyerlerinde başladı

İzmir’de 1 Mayıs kutlamaları işyerlerinde başladı. Yapılan eylemlerde kadro düzenlemesine tepki gösterildi, bugün Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge çağrı yapıldı. Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, İZENERJİ bünyesine geçirilen taşeron Altaş işçileri ile birlikte şantiyede kutlama yaptı. Evrensel’in haberine göre, burada işçilere seslenen Şube Başkanı Arif Yıldız, “1 Mayıs işçilerin kendi talepleri etrafında sınıf kardeşleri ile bir araya geldiği gündür. Verilmeyen kadro, demokrasi, barış, adalet, eşitlik ve halkların kardeşliği için alanlarda olacağız” dedi.

***

Yurtdışındaki meydanlarda Haziran coşkusu!

Birleşik Haziran Hareketi ülkenin dört bir yanında olduğu gibi yurt dışındaki meclisleriyle de 1 Mayıs'ı kutlamak için alanlardaydı. Basel, Dissburg, Köln ve Hanover'da 1 Mayıs mitinglerine katılan Haziran Meclisleri'nde coşku hakimdi.

Basel

Dissburg

Köln

Hanover