HAYIR dalgasının yeni başlangıcı bugün meydanlara giden milyonlarla birlikte gerçekleşti!

Türkiye’de milyonlarca işçi ve emekçi bugün sömürüye, güvencesizliğe, OHAL’e, iş cinayetlerine karşı 1 Mayıs meydanlarındaydı! KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, Fatih Yaşlı ve ÖDP Başkanlar Kurulu üyeleri Alper Taş ile Önder İşleyen bu 1 Mayıs'ı RedHaber'e değerlendirdi.
2018-05-01

Türkiye’de milyonlarca işçi ve emekçi, bugün hak gasplarına, grev yasaklarına, yoğun sömürüye, güvencesizliğe, iktidarın emek düşmanı politikalarına, OHAL’e, iş cinayetlerine, savaşa karşı alanlara çıktı. Emekçiler, yurdun dört bir yanında gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingleriyle bu karanlık tabloya karşı 24 Haziran seçimleri öncesi emeğin gücünü göstererek güçlü bir mesaj verdi. KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, Fatih Yaşlı ve ÖDP Başkanlar Kurulu üyeleri Alper Taş ile Önder İşleyen bu 1 Mayıs'ı RedHaber'e değerlendirdi.

“Memleketin geleceğinden umudu kesenler 1 Mayıs alanlarına baksınlar!”

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, bugün Türkiye’nin dört bir yanında bütün meydanları emeği ve alın teriyle bu memleketi ilmek ilmek örenler, var edenler buluştuğunu söyleyerek, “Emeğimiz, iş güvencemiz, grev hakkımız, insanca yaşam ve demokrasi için alanlarda milyonlarca emekçi, işçi, kadın, LGBTİ bireyler, gençler olarak buluştuk… Memleketin geleceğinden umudu kesenler 1 Mayıs alanlarına baksınlar! Orada işçi tulumuyla, bayraklarıyla, flamalarıyla, türküleriyle, marşlarıyla alanları dolduranları görecekler.” Dedi.

Gezen sözlerini şöyle sürdürdü; “Esnek, güvencesiz istihdama, yoksulluğa, kamunun tasfiyesine, emeğimizle yarattığımız bütün değerlerin sermayedarlara, emperyalistlere peşkeş çekilmesine karşı, emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, çocuk istismarına karşı alanlardaydık. OHAL/KHK rejimine, tek adam diktatörlüğüne karşı bu memleketi ve geleceğimizi gerici, faşist AKP iktidarına bırakmayacağımızı bir kez daha kararlıkla ifade ettik. OHAL koşullarında yapılan referandumda oylarımızı çalan, irademizi gasp edenlere bunu bir kez daha yapamayacaklarını göstermek için de alanlardaydık.

“Emekçiler kazanacak!”

Hayır, bitmedi; daha yeni başlıyor demiştik şimdi 1 Mayıs’ın ardından 1 Mayıs coşkusuyla buradan aldığımız umutla 24 Haziran’ı da bayram kılmak için kolları sıvayacağız. Üreten biziz, yöneten de biz olacağız. Emeğin haklarını aldığı, laik, demokratik bir memleketi işçilerin nasırlı elleriyle kuracağız. Zorbalar kalmaz gider, bu zorba da gidecek, halk egemenliğini emekçiler kazanacak.”

“Böyle bir baskı karşısında sokaktaki her eylem değerlidir!”

Fatih Yaşlı ise “Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş bir pervasızlıkla "OHAL'i grevleri engellemek için kullanıyoruz" diyebilen, öte yandan olanca pişkinliğiyle işçi haklarından söz edebilen bir iktidara karşı, son derece yoğun bir baskı döneminde sokaktaki her eylem değerlidir. Bugün de her şeye rağmen Türkiye'nin her yerinde işçiler, emekçiler, öğrenciler, kadınlar, toplumsal muhalefetin farklı renkleri, alanlarda, meydanlarda oldular.” İfadelerini kullandı.

Yaşlı, “Türkiye'nin kendisine biçilen elbiseye, giydirilmek istenen deli gömleğine sığmayacağını bir kez daha gösterdiler. Seçimlere doğru giden Türkiye'de, sandığı tamamen reddetmeyen ama aynı zamanda sandığı aşan, ehveni şerden medet ummayan, emek eksenli bir siyasetin inşası için bu 1 Mayıs'ın vesile olmasını dileyelim.” Dedi.

“HAYIR dalgamızın yeni başlangıcını bugün milyonlarla birlikte yaptık!”

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen ise 1 Mayıs bu yıl geçen yıllardan daha yaygın, daha kitlesel ve daha coşkulu kutlandığını ifade ederek, “OHAL altında bastırılmaya çalışılan toplumsal dip dalganın yeniden mayalandığını görüyoruz. Bu hareketliliğin nedenlerinden birisi de 24 Haziran seçimleri. AKP iktidarın baskın seçim kararıyla yaratmaya çalıştığı şok dalgası hızla geride kalıyor.  Direnen toplum kesimlerinin bir bakıma referandumun ilk zamanlarına benzer bir açılma içerisine girdiğini görüyoruz. Bu da Mayıs’ın meydanlarının HAZİRAN’da yeni bir HAYIR dalgasına dönüşeceğinin ilk işaretleri. HAZİRAN Hareketi, ülke genelinde 40’ı aşkın noktada 1 Mayıs’a katıldı.  1 Mayıs’ta tek adam rejimine HAYIR diyerek üretenlerin yönettiği, halkın söz, yetki ve karar sahibi olduğu bir ülke iddiamızı ortaya koyduk. 24 Haziran’a gidecek mücadelemizin, bir anlamda referandumunun devamı olacak mücadelemizin, HAYIR dalgamızın yeni başlangıcını bugün milyonlarla birlikte yaptık.” Dedi.

24 Haziran öncesi hepimiz için moral oldu

Rize’de yaklaşık üç yıldır 1 Mayıs’ın kutlanmadığını ifade eden ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş bu yıl ilk defa bine yakın insan ile kutlandığını ifade ederek, “Rize’de emekçiler, doğa ve emek eksenli olmak üzere iki taleple bugün sokaktaydı. Yıllardır Rize’de birçok engellenmeye maruz kalan 1 Mayıs kutlamaları bu yıl Rizeliler tarafından coşkuyla kutlandı. 24 Haziran öncesinde Rizeliler ve bizim için güzel moral ve motivasyon kaynağı oldu.” Dedi.