Ülkenin birçok noktasındaki kadınlardan tek ses: HAYIR'ımızı mor dalgalarımızla T A M A M'lamaya geliyoruz!

Nar Kadın Dayanışması'nın geçtiğimiz günlerde "HAYIR'ın mor dalgası şehre geri döndü!" başlıklı manifestosunu yayınlamasının ardından RedHaber; İstanbul, Eskişehir, Sivas ve Uşak'taki kadınlar ile konuştu.
2018-05-09

Nar Kadın Dayanışması geçtiğimiz günlerde "HAYIR'ın mor dalgası şehre" döndü başlıklı manifestolarını açıklayarak 24 Haziran'da gerçekleşecek seçimlere ilişkin "Kadın düşmanlarına karşı HAYIR'ını bas!" çağrısında bulunmuştu. Manifestonun açıklanmasının ardından RedHaber'in sorularını yanıtlayan Eskişehir, İstanbul, Sivas ve Uşaklı kadınlar, "HAYIR'ımızı mor dalgalarımızla T A M A M'lamaya geliyoruz!" dedi. Kadınlar, "Kapı kapı HAYIR’larımızı anlatacağız. Hep birlikte sandığa gideceğiz ve kadın düşmanlarına, çocuk istismarını anlatmak isteyenlere, müftülük yasası isterseniz de istemeseniz de geçecek diyenlere oyumuzu vermeyeceğiz. HAYIR'ımızı mor dalgalarımızla T A M A M'lamayacağız!" diyerek pozisyonlarını ve seçimlere dair fikirlerini ifade etti.

Karanlık kadınların isyanıyla dağılıyor!

Eskişehir'de RedHaber'e konuşan Nar Kadın Dayanışması üyesi kadınlar; tüm dünyada kadınların estirdiği mor dalganın toplumsal yaşantı içerisindeki görünmezlik pelerinini çıkarak kendini günden güne görünür halde kıldığını söyleyerek, "Ülkemizde yaratılmaya çalışılan karanlık ve bunu günden güne hızla yaratmaya çalışanlar kadınların her geçen gün büyüyen isyanıyla dağılıyor. Bunun en güzel örneğini referandumda gördük. Kadınların bir karşı çıkış olarak HAYIR’ı büyüttüğü ve kazandığı gerçeği erken bir tarihte yaşandı. Ülkemizin dört bir yanında yankılanan ‘yeter be biz varız buradayız’ itirazı kadınları erkek egemen iktidar ve onun politikalarına karşı itaat etmeyi ret ettiği gerçeğinden geçiyor." dedi.

"HAYIR'ımızı mor dalgalarımızla T A M A M'lamayacağız!"

Erkek egemen sistemin sürdürücüsü AKP’den alacaklı olduklarını ifade eden kadınlar, "Bunca yıldır yüzlerce kadının ve LGBTİ’nin haklarının yok sayıldığı, kadınların evlere kapatılmaya çalışıldığı, genel ahlakın günden güne vahşice üretildiği, her türlü özgürlük ortamından mahkum bırakılmaya çalışıldığımız ülkemizde dün dediğimiz gibi bugün ve her gün bu karanlığa karşı hayır demenin karanlığı aydınlatacak önemli bir itiraz dalgası olduğunu düşünüyoruz.  HAYIR'ımızı mor dalgalarımızla T A M A M'lamayacağız!" diyerek sözlerini tamamladılar.

"HAYIR'ımızı mor dalgalarımızla T A M A M'lamaya geliyoruz!"

Sivas'ta ise kadınlar, geçtiğimiz referandum sürecinde HAYIR'ı kadınların en ön saflarda örgütlediğini söyleyerek, "Bu söylemler biz kadınlar için AKP döneminde kadına yönelik baskı ve şiddetin artmasıyla HAYIR sürecinin yıldızı olan biz kadınlar için bu seçim sürecinde de en ön saflarda kadın düşmanlarına karşı mücadele edeceğimiz anlamını taşıyor. Bu dönemde Sivas'ta kadın düşmanlarına oy vermeyeceğimizi; kadınları eksik, yarım, ikinci cinsiyet olarak görenlere karşı tüm renklerimiz, neşemiz, isyanımız ile hayırlarımızı inatla örgütleyeceğiz! HAYIR'ımızı mor dalgalarımızla T A M A M'lamaya geliyoruz!" dedi.

"Gücümüzü Yırca'da, Cerattepe'de direnen kadınlardan alıyoruz"

İstanbul'da ise kadınlar meşru olmayan bir seçime ülkenin sürüklendiğini ifade ederek, "Seçim güvenliğinin ve hukukun olmadığı, demokratik koşullarda gerçekleşmeyecek seçimin ve 16 yıllık AKP siyasetinin geldiği noktada biz kadınlara sokakta her zamankinden daha görünür olmak düşer. Biz kadınlara, AKP'nin reva gördüğü karanlığa boyun eğmeyeceğimizi ve mücadele edeceğimizi söylüyoruz. Bunu yaparken gücümüzü Yırca’da, Cerattepe’de direnen 8 Martlarda 25 Kasımlarda sokakları OHAL koşullarında mora boyayan kadınlardan, onların cüretinden alıyoruz. Her gün üç kadınının öldürüldüğü “Yeni Türkiye’de” yaşam mücadelesi veriyoruz. Bu baskın seçimin sonucu ne olursa olsun biz kadınlar yaşam mücadelemize devam edeceğiz. Kadınların olduğu her yerde sözümüzü daha güçlü söyleyeceğiz. Sözün özü kadın düşmanlığını politikalarıyla körükleyen, tecavüzcülere indirim uygulayan, şerhi yasalarıyla yaşam alanlarımıza müdahale eden, gecelerimizi çalan ve bizi her gün öldüren AKP’ye,  kadınların oyu yok! 8 Martlarda sokakları dolduran, direnişiyle,  dayanışmasıyla başka bir dünya özlemini bizlere gösteren tüm kadınları, sandığa gitmeye, yaşamlarına sahip çıkmaya ve HAYIR’ımızı T A M A M’lamaya davet ediyoruz." dedi.

"Uşaklı kadınlar olarak kapı kapı gezip HAYIR'larımızı anlatacağız"

Uşak'ta kadınlar, HAYIR'ın mor dalgasının kendisini öncelikle 16 Nisan referandumunu ve HAYIR çalışmalarında gösterdiğini söyleyerek, "Bununla birlikte kadınlar gericiliğin ve karanlığın karşısında HAYIR’ı umutla dalga dalga büyütüp ördüler. 24 Haziran seçimi de bize göre 16 Nisan'ın devamı, bu yüzden mor dalga şehre geri döndü diyoruz. Biz 16 Nisan referandumunda kadın düşmanlarına, Ensar zihniyetine, geleceksiz ve hayalsiz bırakılmaya, tüm bu karanlığa ve tek adam rejimine Hayır dedik. Dalga dalga büyüttüğümüz HAYIR’ı daha sonra sandıklara taşıdık ve tek adam rejimine HAYIR'ımızı bastık. 24 Nisan'a giderken de büyüttüğümüz mor dalgayla birlikte daha umutlu daha dirençli olmalıyız. Biz de Uşaklı kadınlar olarak kapı kapı HAYIR’larımızı anlatacağız. Taleplerimizi haykıracağız daha fazla direnip kadınlara umudu aşılayacağız. Hep birlikte sandığa gideceğiz ve kadın düşmanlarına, çocuk istismarını anlatmak isteyenlere, müftülük yasası isterseniz de istemeseniz de geçecek diyenlere oyumuzu vermeyeceğiz." dedi.