Dink davasının 72. duruşmasıda aynı nakarat: Hatırlamıyorum

72.'si görülen Dink davasında; Sanık Ateş, Emniyet ifadesinin doğru olduğunu, Sulh Ceza Hâkimliği sorgusunda kafasının karıştığını iddia ederek, “Unutkanlık var, bazı şeyleri net olarak hatırlamıyorum" dedi
2018-05-15

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 72'nci duruşması dün görüldü. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, geçen celse savunmalarını tamamlayan dönemin İstanbul İl Jandarma görevlilerinin sorgularına geçildi.

Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi Şeref Ateş’e daha önce Emniyet, Sulh Ceza Hâkimliği ve mahkemedeki sorgusunda verdiği çelişkili ifadeleri sordu. Bakırcıoğlu Ateş’e, “Emniyet ifadenizde Okan Şimşek ile telefon görüşmelerinizin tespit edildiği söylenmiş. Siz de Okan Şimşek ile görüşmeyi hatırlamadığınızı, ancak Dink’in vurulmasını haber vermiş olabileceğini söylemişsiniz. Sulh Ceza Hâkimliği sorgunuzda da Dink’in öldürüldüğünü televizyondan duyduğunuzu ve Emniyet’te verdiğiniz ifadeyi değiştirmek istediğinizi söylemişsiniz. 7 Temmuz 2017’deki mahkemede verdiğiniz ifadenizde ise emniyetteki ile aynı şeyi söylemişsiniz” dedi. Sanık Ateş, Emniyet ifadesinin doğru olduğunu, Sulh Ceza Hâkimliği sorgusunda kafasının karıştığını iddia ederek, “Unutkanlık var, bazı şeyleri net olarak hatırlamıyorum. Son beyanlarım doğru. Olayın üzerinden uzun zaman geçmiş. Dink cinayetini olay günü saat 16.00’da Okan Şimşek’in telefonuyla duydum. Gazetesinin ve Dink’in ismini ilk kez o telefonda duydum” dedi.