Türkiye tarihinin en büyük medya protestosu gerçekleşti: #KapatGitsin

Eşit olmayan seçimleri daha da adaletsiz kılan iktidarın medya tekeline tepkiler büyüyor.
2018-05-18

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) tek bir partinin ve tek bir adayın sesinin dışında hiçbir sese yer vermeyen havuz medyasını protesto için tüm ülkede başlattığı ‘Tamam Kapatıyoruz’ kampanyası Türkiye tarihinin en büyük medya protestolarından birine dönüştü. Toplumun birçok kesiminden destek gören kampanyaya yurttaşlar sosyal medya üzerinden katılım ile sağlandı. Haziran'ın geçtiğimiz günlerde 'Tepkini belli et' diyerek çağırdığı park buluşmaları ve kapalı televizyonların fotoğrafların "#KapatGitsin" etiketi ile sosyal medyadaki pek çok mecrada paylaşıldı.

Twitter'da Türkiye Gündemi'nde birinci sıraya yükselen "#KapatGitsin" kampanyasına yurttaşların yanı sıra çok sayıda milletvekili, sanatçı ve aydınlar da destek verdi.

#KapatGitsin Twitter'da Dünya Gündemi'nde

#KapatGitsin etiketi Twitter'daki Dünya Gündemi'nde üçüncü sıraya yükseldi.

Havuz medyasını kapatan yurttaşlar parklarda bir araya geldi

24 Haziran seçimleri yaklaşırken havuz medyasının muhalif seslere yer vermemesi HAZİRAN'ın çağrısı ile bugün protesto ediliyor. Saat 20.00'den itibaren yurttaşlar havuz medyasına karşı ekranlarını kapatarak parklarda buluştu.

havuz-medyasini-kapatan-yurttaslar-parklarda-bir-araya-geldi-465262-1.

Kampanyayı örgütleyen Birleşik HAZİRAN Haraketi, "Öyleyse #KapatGitsin" başlığıyla bir açıklama yayımladı.

"Türkiye, AKP-MHP eliyle baskın bir seçime giderken medyada tek seslilik hâkim kılınmaya çalışıyor. AKP medyanın yüzde 96'sını kontrol ediyor. Televizyonlar tek bir adayın propaganda araçlarına dönmüş durumda. Referandumda bu ülkenin en az yarısının oy verdiği HAYIR seçeneği nasıl yok sayıldıysa şimdi de T A M A M diyenlerin sesi kısılıyor" denilerek kampanyanın neden yapıldığına ilişkin ifadelerin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

"Öyleyse T A M A M! Biz bu ülkede üreten, düşünen, emeği ile geçinen, vergisini ödeyen milyonlarız. Gücümüzün farkındayız. İktidardan rant kapma telaşı ile susturulmuş, havuza atlamış patronların televizyonlarına gücümüzü gösteriyoruz."

havuz-medyasini-kapatan-yurttaslar-parklarda-bir-araya-geldi-465263-1.

#KapatGitsin GÜNDEME OTURDU

HAZİRAN'ın bu akşam için yaptığı havuz medyası boykotuna saatler kala #KapatGitsin etkiketi Twitter'da birinci gündeme oturdu.

Boykota katılan yurttaşlar Twitter üzerinden kapalı televizyonlarının fotoğraflarını da paylaştı.