Bozdağ: Seçimi ikinci tura bıraktırma gayretleri var

2018-05-30

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmak için uğraştığını söylerken diğer adayların ikinci tura kalma gayretini eleştirdi. Sözcü, adayların Türkiye'yi yönetme gibi bir derdi olmadığını iddia ederken "Seçimi ikinci tura bıraktırma gibi bir gayretleri var" ifadesini kullandı.

Bozdağ, Yozgat Valiliğini ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci tura kalıp kalmayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:


"Türkiye'de Cumhurbaşkanı seçimlerinde ben bir rekabet görmüyorum. Çünkü bir grup aday var, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması için uğraşıyorlar. Kendi aralarında rekabet ediyorlar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'ye cumhurbaşkanı seçilmek için uğraşıyor. Yani birisi Türkiye'yi yönetmek, Türkiye'ye cumhurbaşkanı olmak için uğraş verirken, diğer adaylar kendi aralarında rekabet ediyorlar, ikinci tura kalma rekabeti yapıyorlar. Onların Türkiye'yi yönetme gibi bir dertleri yok. Seçimi ikinci tura bıraktırma gibi bir gayretleri var. Bu gayretleri de vatandaşlarımız görüyor. O nedenle Türkiye'yi yönetmeye talip olan Cumhurbaşkanı adayı AK Parti'nin Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Halkımız, yönetmeye talip olana, bugüne kadar da Türkiye'yi başarılı bir şekilde yöneten Sayın Cumhurbaşkanımıza sahip çıkacaktır."

'ACABA TAYYİP BEY'E OY VERMEKTEN NASIL VAZGEÇİRİRİM HESABI YAPAN ÇEVRELER VAR'

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'diktatör' diyen Le Point dergisine basın özgürlüğü üzerinden sahip çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un açıklamalarının hatırlatılması üzerine, seçim yaklaştıkça bir çok çevreden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı itibarsızlaştırmak için çalışma yapıldığını iddia etti.

Siyasi mühendislik yapmak isteyen çevreler olduğunu öne süren Bozdağ, "Seçim yaklaştıkça görüyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızı itibarsızlaştırmak isteyen içerideki ve dışarıdaki çevreler yoğun mesaiye kaldılar. Hakikaten çok kafalarını yoruyorlar, 'Acaba Türkiye Cumhurbaşkanı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Türk milletinin gönlünden nasıl düşürürüz, sandığa giden vatandaşların elini Tayyip Bey'e oy vermekten nasıl vazgeçiririz ve onun karşısındakilerden birine oy verdiririz' hesabını yapan, siyasi mühendislik yapan çevreler var. Onlara şunu söylemekte fayda görüyorum; Türkiye seçimleri siyasi mühendislikle veya başka türlü hesaplarla maniple edilebilecek seçimler değildir" ifadelerini kullandı.