Gezi Direnişi ruhu beşinci yılında Berlin`de gerçekleştirilen festivalde yeniden yaşandı

Gezi Direnişi`nin 5. yılı dolayısıyla Birleşik HAZİRAN Hareketi Almanya tarafından 2 Haziran tarihinde, "Direniş ve isyan günleri unutulmaz…Savaşa, OHAL`e ve diktatörlüğe karşı Gezi Festivali'nde buluşalım" çağrısıyla Berlin`de yapılan festivale Almanya'nın değişik kentlerinden binlerce kişi katıldı.
2018-06-04

Berlin'de yapılan, saat 12`de başlayıp 22`ye kadar tüm gün süren festival kapsamında, BirGün Gazetesi yazarı Erk Acerer ve HAZİRAN Türkiye Yürütme Kurulu üyesi ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş`ın katılımıyla bir de forum gerçekleştirildi.

Yoğun bir ilginin olduğu ve yüzlerce kişinin katıldığı forumda, "Medya`nın bugünkü hali ve alternatif medya" ve "Baskın seçimlere giderken Türkiye`nin halleri, muhalefet, 5. yılında Gezi Direnişi ve birleşik mücadele" konularında katılımcılar tarafından sunumlar yapıldı. Ardından ise canlı bir tartışma ortamı oluştu.

gezi-ruhu-berlin-de-festivalle-yeniden-yasandi-471191-1.

Festival alanında çadırlar kuruldu, ağaçlara Gezi Direnişi ile ilgili büyük boy fotoğraflar yapıştırıldı ve çok sayıda pankart asıldı. Berlin`deki bir çok sosyal ve siyasal kesim de bilgi masaları açtı. Yapılan çocuk atölyesinde de çocuklar hoşca vakit geçirdi. Gençlerden oluşan halk dansları ekipleri alanı çoşturdu. Hep birlikte halaylar çekildi. Ayrıca değişik sanat performasyonları da sergilendi.

Festivalin akşam başlayan konser bölümünde ise Grup Canlar, Taner Akyol, Panzehir, Gezi`nin piyanisti Davide Martello ve son olarak da Moğollar sahne aldı.

"Direniş ve isyan günleri unutulmaz. Gezi unutulmaz. Faşizm gider, Gezi Kalır! Karanlık gider Gezi kalır! Saray gider Gezi kalır… Biz Geziciyiz onlar gidici" sözleriyle festivalin bittiği açıklanmasına rağmen, Davide Martello`nun alanda piyanosunu çalmaya devam etmesi ve insanların polisin uyasına kadar dağılmaması duygulu anlar yaşanmasına neden oldu ve coşkuyu doruğa çıkardı.

Festival aynı zamanda 24 Haziran seçimleri öncesi tek adam rejimine, diktatörlüge karşı olan bütün kesim ve kişilerin buluştuğu ve buna dair umudu çoğalttıgı bir zemin de sundu. Bu anlamda büyük bir Berlin TAMAM buluşmasına da sahne oldu. Sahneye asılan "HAYIR dalgasını hep birlikte TAMAMlayalım“ pankartı festivalde yaşanan duygunun, özlemin ve umudun ortak ifadesi gibiydi.