CHP'li Tüm: İranlı gençlerin durumu iyi ve Türkiye'de

2018-06-05

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, bugün gündem olan İranlı iki gencin sınır dışı edilip edilmemesine ilişkin bir açıklama yaptı.  Dövmeli ve boyalı saçlarıyla ülkelerinde öldürüleceklerini ifade eden ve bu sebeple İran'a geri gönderilmemesi için haykıran iki gencin Türkiye'de olduğunu aktaran Tüm, şunları söyledi:

"Dostlar, bu haberle ilgili Adana İl Göç İdaresi Müdürü Muhammed Ali Torunoğlu'yla görüştüm. Şimdi sizlere gençlerle ilgili son durumu aktarayım.

Öncelikle gençlerin İran'a geri gönderildiği iddiası doğru değil. Gençler 12 Mayıs'ta Adana Valiliği'ne "uluslararası koruma" başvurusunda bulunuyorlar. Başvuruları da kabul ediliyor. Yani gençler şu an sığınmacı pozisyonundalar ve Türkiye'deler.
Göç İdaresi, gençlerin durumlarını değerlendirdikten sonra ülkelerine dönmelerinin sıkıntılı olacağını düşünerek gençlere 'uluslararası koruma statüsü' veriyorlar. Gençler şu an mülteci olarak koruma altındalar hatta şu an İstanbul'dalar. Bilgilendirme için Adana Emniyet Müdürlüğü ve Adana İl Göç İdaresi Müdürü'yle görüştüm. Gençlerin durumları gayet iyi, dediğim gibi koruma altında, sığınmacı olarak yaşamlarına devam ediyorlar. Bilginize.."