Dışişleri Bakanlığı: ABD ile Menbiç için yol haritası onaylandı

ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görüştü. Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinin ardından, ''İki Bakan Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştır'' açıklamasını yaptı
2018-06-05

ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşme sonrası açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu Pompeo ile görüşme sonrası somut sonuç beklediğini belirtirken bakanlıktan da açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinin ardından, ''İki Bakan Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştır'' açıklamasını yaptı.

Bundan sonra 30 gün içinde YPG'nin Menbiç'ten çekilmesi bekleniyor.

Çavuşoğlu da ABD Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin başarılı geçtiğini, görüşme sonrası Suriye'de YPG konusunda somut sonuç beklediğini dile getirdi.

Görüşmenin ardından ABD Ticaret Odası'nda Turkish Heritage Organizasyonu'nun (THO) düzenlediği toplantıda Türk ve Amerika iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Pompeo ile yaptığı görüşmeye değindi.

Çavuşoğlu "Bizim tarafımızdan PKK/YPG ve FETÖ iki önemli sorun ve bu konularda müttefikimizin bizim yanımızda durmasını umut ediyoruz'' dedi.

Görüşmeye ilişkin, "Kayda değer bir ilerleme sağladığımız için çok memnun oldum'' ifadesini kullanan Çavuşoğlu, "Çok verimli ve başarılı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, Twitter hesabından da görüşmeyle ilgili paylaşımlarda bulundu.