Flormar, Nar Kadın Dayanışması'na verdiği cevapta firmada sendika yetkisinin olmadığını iddia etti

Flormar, Nar Kadın Dayanışması'na gönderdiği metinde firmada sendika yetkisinin olmadığını iddia etti. Nar Kadın Dayanışması yayımladığı belgeyle bu iddianın gerçek olmadığını kanıtladı
2018-06-05

Petrol-İş'e üye olduktan sonra işten atılan 118 Flormar işçisinin hakları için başlattıkları direniş sürerken Flormar Nar Kadın Dayanışması'na gönderdiği yazıda, firmada sendika yetkisinin olmadığını iddia etti. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesinin örgütlenip çoğunluğu sağlamasının ardından 118 işçinin işten atıldığı Flormar’da direnişi sürüyor. Geri adım atmayan Flormar şirketi dün Nar Kadın Dayanışması'na gönderdiği mektupta, "Kosan Kozmetik ve Petrol-İş Sendikası arasında devam eden hukuksal bir süreç bulunmaktadır. Henüz ortada kesinleşmiş bir sendika yetkisi yoktur. Hukuksal süreç devam ederken fabrikada Türkiye Cumhuriyeti İş Kanununa aykırı bir biçimde iş durdurma, iş yerini işgal etme, üretimi durdurma, iş başında olanları yasa dışı eyleme teşvik etme ve hatta şiddet kullanma gibi girişimler ile karşı karşıya kalınmıştır. Tüm bu yaşanan kayıt altına alınıp güvenlik güçlerine teslim edilmiştir" ifadelerine yer verdi.

'YASALARA UYUYORUZ'

Firma, Nar Kadın Dayanışması'na gönderdiği yazıda, her zaman yasalara uyduğunu iddia ederek, "Yasa dışı eylemlerde bulunan bu kişilerin iş sözleşmelerine son vermiştir. İş sözleşmelerine son verilen kişilere yasanın emrettiği tüm ödemeler yapılmaktadır" dedi.

 

'ÇALIŞANLARIMIZIN % 80'İ KADIN'

Flormar gönderdiği yazıda kadına verdiği önemi ise şu sözlerle sürdürdü: "Flormar'ın yurt içinde ve dışında mağaza, fabrika, depo, ofis vb. gibi farklı kulvarlarda görev alan çalışanlarının %80'i olmak üzere 1000 kişiden fazlası kadındır. Şirketimiz bugüne kadar sürdürdüğü faliyetlerinin merkezinde kadını görmekte ve güçlenmesine destek vermektedir. Yasal olarak yürütülen sendikal faaliyetlere karşı asla olumsuz bir tavrı da bulunmamaktadır"

Öte yandan Nar Kadın Dayanışması ise Twitter'dan bu yazışmayı yayınlayarak Flormar'ı yalanladı. "Flormar marka temsilcisi adresimize gönderdiği mail ile “ortada kesinleşmiş bir sendika yetkisi yoktur” ve ek sorunuz olursa cevaplamaya hazırız yaznıştır. ilk olarak Petrol-iş'in gerekli çoğunluğu sağladığına dair belgeyi paylaşarak sorumuzu soruyoruz: NEDEN YALAN SÖYLÜYORSUNUZ?" ifadelerinin bulunduğu paylaşımda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Petrol İş'e Flormar'da verdiği yetkinin olduğu belge yer aldı.

İşte o belge:

flormar-nar-kadin-dayanismasi-na-verdigi-cevapta-firmada-sendika-yetkisinin-olmadigini-iddia-etti-471736-1.