Haziran Manisa Meclisleri’nden Salı günü gerçekleşecek Soma Katliamı davasına çağrı

Haziran Manisa Meclisleri yaptıkları açıklama ile salı günü gerçekleşecek duruşmada kitlesel katılım çağrısında bulundu.
2018-06-18

Haziran Manisa Meclisleri’nden 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden katliamın salı günkü karar duruşmasına çağrı. Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te yaşanan ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği katliamın 22'inci duruşması 19 Haziran Salı günü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Yaklaşık dört yıldır süren duruşmadan salı günü karar çıkabileceği belirtilirken, Haziran Manisa Meclisleri yaptıkları açıklama ile duruşmada kitlesel katılım çağrısında bulundu.

Yeni Soma’ların yaşanmaması için artık TAMAM deme vakti

Yapılan açıklamada bir daha bu tarz katliamların yaşanmaması için seçimde AKP iktidarına “Tamam” demek gerektiği belirtildi. On altı yıllık AKP iktidarının işçiler ve madenciler için katliamla geçtiği belirtilerek 24 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlerin aynı zamanda bu katliamlara dur demek için bir fırsat olduğunun altı çizildi.

Salı günkü duruşmaya Haziran Türkiye Yürütmesi’nden ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer de katılacak. Salı günü saat 08:30’da Akhisar Tren Garı önünde buluşulacak, buradan duruşmanın görüleceği salona yürünecek.

Beş sanık tutuklu yargılanıyor

51 sanıklı davada Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisi Ertan Ersoy tutuklu yargılanıyor.

haziran-manisa-meclisleri-nden-soma-katliami-davasina-cagri-475946-1.