Ekonomi Bakanı açıkladı: Türkiye patates-soğanı da ithal edecek

Ekonomi Bakanı Zeybekci, artan patates-soğan fiyatlarına ilişkin, "Soğan ve patates fiyatlarına bugünden itibaren müdahalemiz başladı" dedi. Ekonomi Bakanı Zeybekci, çözüm olaraksa yükselen fiyatlar nedeniyle patatesin ithal edileceğini açıkladı.
2018-06-21

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci NTV'de katıldığı programda gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. İşte Zeybekci'nin açıklamalarından önemli satır başları; "300 milyon dolarlık ABD ürününe vergi yürürlüğe girdi. 22 ayrı ABD ürününe ek vergi uygulanacak.

Soğan-patates fiyatlarıyla ilgili aşırı oynaklık görüyoruz. Konuyla ilgili müdahalemiz başladı. Tarım Bakanlığı olarak bakıyoruz. Bu ürünlerin ithalatına müsaade edeceğiz. Soğan ve patatesin Türkiye'ye gireceği miktar ve ülke belli. Soğan, patates fiyatında spekülasyona izin vermeyiz. Genel bir müsaade şeklinde olmayacak, bir paket halinde kısıtlı miktarda izin vereceğiz.

Hangi ürünlere vergi koyacağımıza biz karar verebiliriz. Tamamen ABD'nin atacağı adımlar durumu normale çevirir. ABD dünya ile ticari bir savaş açmış durumda. O yüzden adım atacaklarını beklemiyoruz. Biz tüm dünyada serbest ticaret yapayım diyoruz ABD yok böyle bir şey.

25 Haziran itibariyle Türkiye büyümeye dengeli ve sürdürülebilir şekilde büyümeye devam edecek. Türkiye ihracatta rekor kırmaya devam edecek. Türkiye'nin sıkıntılı olduğu alan enflasyon ile mücadele. Burada çok net adımlarımız olacak. Faiz oranları üzerinde çok net sonuçlar olcaktır."