Suruç'ta öldürülen esnaf ve oğullarının otopsi raporu: Kesici aletle linç edilmiş

Suruç’ta AKP milletvekili yakınlarının saldırısı sonucu yaşamını yitiren baba ve kardeşlerin otopsi raporuna ulaşıldı. Rapora göre Celal ve Adil Şenyaşar kardeşlere 23 mermi isabet etti, baba Esvet Şenyaşar ise kesici aletlerle linç edilerek öldürüldü
2018-06-21

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili ve Adayı İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından öldürülen esnaf Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil Şenyaşar ile Celal Şenyaşar’ın aile ve avukatlarına verilmeyen otopsi raporları ortaya çıktı.

Otopsi öncesi harici muayenede, Celal Şenyaşar’ın vücuduna 6 adet farklı çaplarda ateşli silah mermi çekirdeği isabet ettiğini tespit eden adli tıp ekibi, vücuda isabet eden mermilerden ilk isabet eden mermi çekirdeğinin öldürücü nitelikte olduğunu, diğerlerinin ise öldürücü nitelikte olmadığını belirledi. Raporda vücuda isabet eden tüm mermilerin giriş deliklerinin incelenmesi sonucu, mermilerin bitişik mesafeden yapılan atışlar sonucu vücuda isabet ettiği tespit edildi.

Adil Şenyaşar’a 15’i bitişik 17 mermi
Celal Şenyaşar’ın ardından kardeşi Adil Şenyaşar’ın otopsisine geçen ekiplerin muayenesinde, vücudun 14 bölgeden kesici, delici alet ve sert cisimlerle darp edildiği belirlendi. 14 bölgenin büyük bir kısmında ciddi yaraların olduğunu belirleyen ekipler, raporda Şenyaşar’ın darba maruz kaldığını belirtti. Harici muayenenin ardından sistematik otopsiye geçen ekipler, Şenyaşar’ın vücuduna 17 tane farklı çaplarda silah mermisinin isabet ettiğini belirledi. İsabet eden mermilerden 5’inin öldürücü nitelikte olduğunu diğer mermilerin yaralanmalara sebebiyet verdiğini, ancak öldürücü nitelikte olmadığını belirten ekip, sadece 2 adet merminin uzaktan atıldığını diğer tüm atışların bitişik mesafeden yapıldığını kaydetti.

Çocuklarının yaralandığını duyması üzerine gittiği Suruç Devlet Hastanesi'nde AKP’li milletvekili yakınlarının saldırısına maruz kalan baba Hacı Esvet Şenyaşar'ın harici muayenesinde, baba Şenyaşar’ın vücudunun 7 hayati bölgesinden kesici aletlerle büyük çapta yaralar oluşturularak yaralandığı ve 7 ciddi yaranın yanı sıra vücutta 23 noktada öldürücü nitelikte olmayan yaranın olduğu tespit edildi.

Öte yandan görgü tanıkları, baba Esvet Şenyaşar’ın serum şişeleri ve aletleriyle linç edildiğini anlatmıştı.

Görüntülerde 7 saniyelik fark
Öte yandan Anadolu Ajansı (AA) olayla ilgili iş yerinde geçen 2 dakikalık bir görüntü servis etti. DHA'nın geçtiği 2 dakika 7 saniyelik görüntüde ise iş yerinin dışındaki çatışma anı da yer alıyor. Kayıtlarda seçim çalışmalarını yürüten Yıldız ile AKP Suruç İlçe Başkanı Naif Bülbül ve beraberindekilerin kent merkezinde esnaf ziyaretinde bulunurken bir mağazaya girdiği görülüyor. Mağazada bulunanlara selam veren Yıldız, iş yeri sahibi ile tokalaştıktan sonra sohbet etmeye çalışıyor. AA’nın yayınladığı güvenlik kamerasına yansıyan görüntülere göre, Milletvekili Yıldız'ın dışarı çıkmasının ardından beraberindeki kişileri mağazada bulunan bir kişi iterek dışarı çıkarmaya çalışıyor. Mağazada bulunan bir kişinin de söz konusu kişiye müdahale ettiği görülüyor. Bunun ardından sözlü tartışma bir süre sonra karşılıklı itiş kakışa, ardından kavgaya dönüşüyor. DHA'nın geçtiği 2 dakika 7 saniyelik görüntüde ise iş yerinin dışındaki çatışma anı da yer alıyor.