Twitter'da e-miting yapan Demirtaş: Ya diktatörlüğü, ya da demokrasiyi tercih edeceksiniz

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın sosyal medyadan yaptığı e-miting dün akşam gerçekleşti.
2018-06-22

emirtaş, cezaevinden düzenlediği e-mitingine, "Demokrasi tarihi açısından 'tarihe geçiyoruz' şu an. Anadolu Ajansı flaş haber geçsin diye söylüyorum" diyerek başladı. Erdoğan'ı eleştiren Demirtaş, "Hz Ömer’in adaletini vaat etti, Yezit oldu. Devleti aile şirketi haline getirdi. Medya kaynında, enerji ve silah sektörleri damadında, eğitim oğlunda, istihbarat da eniştesinde" dedi.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın sosyal medyadan yaptığı e-miting dün akşam gerçekleşti. Mesajlarını tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden, avukatları aracılığıyla ileten Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

DÜNYADA İLK DEFA

Merhaba! Dünyanın dört bir yanından miting alanını dolduran herkesi yürekten selamlıyorum. Dünyada ilk defa cezaevi hücresinden bir e-miting yapılıyor. Demokrasi tarihi açısından “tarihe geçiyoruz” şu an. Anadolu Ajansı (AA) flaş haber geçsin diye söylüyorum.

ZEYDAN’A TEŞÜKKÜRLERİMİ SUNUYORUM

Öncelikle tüm baskılara, eşitsiz koşullara rağmen inançla, fedakârlıkla çalışan milyonlarca gönüllü arkadaşıma; sesim, nefesim olan gençlere, kadınlara, avukatlarıma, partililerime, eşime, aileme ve hücre arkadaşım A. Zeydan’a teşekkürlerimi sunuyorum.
Medya ambargosunun acımasızca uygulandığı bu dönemde, basın onurunu koruyan özgür basına ve sosyal medya kullanıcılarına ayrıca teşekkür ediyorum. Ve tabii ki meydanları dolduran siz değerli halkımıza şükranlarımı sunuyorum. #DemirtaşTwitterMitingi’ne hoş geldiniz!

YA DİKTATÖRLÜĞÜ YA DEMOKRASİYİ TERCİH EDECEKSİNİZ

Değerli kardeşlerim, siyasi tarihimizin belki de en önemli seçimi için, 3 gün sonra sandığa gidiyoruz. Fakat bu defaki seçim, sırf birkaç parti arasından birini tercih etme seçimi değil.
Sevgili halkım! Güzel ülkenin güzel insanları! Mührü elinize aldığınızda, aslında iki tercihten birini yapacaksınız. Ya tek adamı ya da çok insanı seçeceksiniz. Ya diktatörlüğü ya da demokrasiyi tercih edeceksiniz.

YA MADENCİYE YA TEKMECİYE OY VERECEKSİNİZ

İşçiler, emekçiler! Sevgili halkım! Ya Soma’da maden işçilerini tekmeleyenlere ya da maden faciasında ambulansa binerken sedye kirleniyor diye mahcup olan işçilere oy vereceksiniz aslında.
Ya “OHAL’i işçileriniz grev yapmasın diye getirdik” diye seslendikleri patronlara ya da alın terinin hakkı için grev hakkını savunan işçilere oy vereceksiniz aslında.
Ya çiftçilere kredi vermekle mükellef bankadan trilyonlarca kredi alan yandaş medya patronlarına ya da borcunu ödeyemediği için aynı bankanın önünde hasadını yakarak, sütünü yerlere dökerek protesto eden çiftçiye oy vereceksiniz.
Ya 90’ların beyaz Torosçularıyla boy gösterenlere ya da 90’larla hesaplaşıp özgür bir yaşamın kapısını açanlara oy vereceksiniz

‘ANALAR AĞLAMASIN’ DEDİLER, KAN SİYASETİ YAPAR HALE GELDİLER

Sevgili halkım! Yurttaşlarım! Bakın, “Seçilmişleri atanmışlara kurban etmeyeceğiz” diyerek geldiler, seçilmişleri cezae-evine koydular. Atanmış memurları, milyonların oy verdiği belediyelere kayyum getirdiler.
Hatırlıyorsunuz değil mi? “Analar ağlamasın” dediler; bugün elleri tabutların üzerinde, gençlerin kanı üzerinden siyaset yapar hale geldiler.
“Kürt sorunu benim sorunum” deyip halkın oyunu alarak iktidar oldular, bugün Diyarbakır’da Kürtlerin gözünün içine baka baka “Kürt sorunu yoktur” diyecek hale geldiler.