Türkiye'de Sığınma Evlerindeki Kadınlar Seçme Hakkından Yoksun Kalacak!

Türkiye'de 137 Sığınma Evi'ndeki 12 binden fazla kadın güvenlikleri sağlanamadıkları gerekçesi ile oy kullanamayacak.
2018-06-22

Sığınma evleri, ailesi, partnerleri ya da akrabaları tarafından şiddete maruz kalan; tehdit edilen tüm kadınların -eğer varsa- çocukları ile kalabilecekleri merkezlerdir. Kadın Sığınma Evleri, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadınların can güvenliğinin sağlanması amacını taşıyan, güvenlikli ve çözüm üretilene kadar geçici olarak barınabilecekleri yerler olarak tanımlanıyor.

Ancak barınmanın yanı sıra kadınların fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda iyileşmesini sağlamak amacıyla da hizmet veren; kadınların şiddet gördüğü yere geri dönmesini, çaresi kalmasını önleyecek şekilde  güçlendiren ve hayatlarını kurmalarını destekleyen kurumlar olması gerekiyor. Bu anlamda, sığınma evlerindeki kadınların en temel haklar kapsamında olan seçme ve seçilme haklarını 'güvenlik' gerekçesi ile kullanamıyor olmaları; bu konuda düzenleme yapılmamış ve adım atılmamış olması sığınma evlerinin işlevlerini tam olarak görmediğine işaret ediyor.

Peki bu konuda yapılabilecekler neler? Yakın zamanda gezici sandık sistemi uygulamas için düzenleme yapılmışken; sığınma evlerindeki kadınlar için de düzenleme yaplabilir mi?

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü'nün konu hakkındaki görüşü, YSK'nın bir madde ile bunu yapabileceği; kadınlar için geçici bir kimlik kartı ile ya da sığınma evlerinde yeni bir sandık açmasıyla çözülebileceği yönünde: “YSK’nin bir madde ile kadın sığınma evindeki kadınlar için geçici bir kimlik kartıyla ya da sığınma evlerine yeni bir sandık açabilmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde engelli vatandaşlar için gezici sandık sistemi ortaya çıkmıştı. O tür bir değişim ve dönüşüm ile sığınma evlerindeki kadınlara devlet elini uzatarak bir önlem yaratabilir aslında. Pazar gününe kadar bile yapılabilir ya da kalırsa ikinci tura da yetişebilir.”

Avukat Aylin Moralıoğlu ise 6284 sayılı kanuna göre şiddet mağduru kadın kimlik bilgilerinin değiştirilmesini ya da gizlenmesini talep edebileceğini ifade ederek; YSK, yerel yönetimler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve sığınma evlerinin ortak çalışması ile bu sorunun çözülebileceğini ifade etti: “Sığınmaevleri, Ailenin Koruması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) bağlı. Bu merkezler de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı. Burada kalan kadınların adresleri ŞÖNİM olarak gösterilebilir ve oy kullanabilirler. YSK, yerel yönetimler, bakanlık, sığınma evleri ortaklaşa bu işi çözebilir.”