Mimar Sinan' da Rektörlük, öğrenciler ve mezunlar tahliye kararına karşı #Çıkmıyoruz diyor

24 Haziran'dan sonra Cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürülmesi planlanan Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisini genişletmek için yanı başındaki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na "Binadan 5 gün içerisinde çıkın" şeklinde talimat gönderildiği öğrenildi.
2018-06-22

136 yıllık Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı 32 yıldır Dolmabahçe Sarayı müştemilatındaki Baltacılar Dairesi’nde eğitim ve öğretime devam ediyor. Konservatuvar, Müzik Bölümü, Sahne Sanatları Bölümü ve Müzikoloji Bölümü’nden oluşuyor; Çocuk Konservatuvarı, Yarı zamanlı öğretim, İlköğretim, Lise ve Lisans düzeylerinde eğitim veriyor.

Elektrik ve su kesme talimatı

Üniversite rektörlüğüne 25 Haziran Pazartesi gününe kadar binayı boşaltmaları için tebligat gönderildi. Beşiktaş Kaymakamlığına da binanın boşaltılmaması durumunda; 26 Haziran Salı günü binanın elektrik ve suyunun kesilmesi ve polis eşliğinde tahliye işlemlerinin başlatılması için talimat gitti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Dokuzuncu İdare Dava Dairesi’ne yapılan itirazın gerekçe gösterildiği talimat yazısında, binanın müze olarak hizmet vereceği gerekçe gösterildi. Ancak asıl nedenin konservatuvara komşu durumundaki Başbakanlık Ofisi’nin genişletilmesi olduğu iddia edildi.  Konservatuarın boşaltılması ile genişletilecek ofisin, 24 Haziran’dan sonraki olası bir AKP iktidarında Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak hizmet vereceği öğrenildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na eğitim ve öğretimi sürdürmek için yeni bir yer gösterilmezken; tahliye için belirtilen son günler 25-26 Haziran tarihlerinde dahi öğrencilerin sınavları mevcut.

Rektörlük Açıklaması: Anayasa ihlali olur

Tahliye kararının ardından Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlüğü bir açıklama yayınlayarak tahliyenin kabul edilemez olduğunu ve Anayasa'nın 42. maddesinin ihlali olduğunu ifade ederek geri adım atmayacaklarını ifade etti: “6 yaşından 25 yaşına kadar, ilköğretimden yükseköğretime dek, eğitim gören ve gerek ulusal gerekse uluslararası yarışmalarda sayısız başarılara sahip, Ülkemiz ve Üniversitemizin göz bebeği olan 1400 öğrencimizin, öğretim elemanlarının ve konservatuvar çalışanlarının, sokağa atılması ve söz konusu binanın boşaltması, eğitim ve öğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülebileceği yeni bir yerleşke gösterilmeden asla kabul edilemez. Böylesi bir işleme tevessül edenler açıkça Anayasa'nın 42'nci Maddesi'ni ihlal etmiş olurlar.

Üniversitemizin tüm kademelerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretim üyelerimizin, öğrencilerimizden ve onların geleceklerinden sorumlu olduğu ve bu hususta geri adım atmanın asla söz konusu olamayacağı açık ve nettir.”

Açıklamanın sonunda ise Üniversite Senatosu'nun 26 Haziran 2018 Salı günü 12.00'de yapacağı toplantının ardından, tüm öğrenci ve öğretim üyelerimize konu ve gelişmeler hakkında, İstanbul Devlet Konservatuvarı Yerleşkesi'nde bilgi verileceği ifadesi yer aldı.

Rektör Yalçın Karayağız: Biz buradayız ve binamızdan da çıkmayacağız

Gelişmelerin ardından Sözcü Gazetesi'ne açıklama yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, bir buçuk yıldır binanın durumu ile ilgili dava sürecinin devam ettiğini, bu süre içerisinde defalarca Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı ile irtibata geçildiğini; henüz dava sürecinin de sonlanmadığını; dolayısıyla da bu kararın hükmü olmadığını belirterek “26'sında gelirler bizi burada görürler.” ifadesini kullandı. Rektör Karayağız açıklamasında “Seçimin hemen ertesi günü için tahliye kararı çıkıyor ve Salı günü de uygulanması öngörülüyor. Şuanda idari anlamda ortada Meclis yok. Muhatap yok. Ortada Meclis Başkanı yok. Yangından mal kaçırır gibi bir tahliye girişimi. Biz buradayız ve binamızdan da çıkmayacağız” dedi.

Öğrenci ve Mezunlardan Açıklamalar

Kararın ardından MSGSÜ devlet Konservatuarı mezun ve öğrencileri de bir açıklama yaptı. Sanatın, sanatçının ve sanat kurumlarının önemsenmediği bir süreçten geçiyoruz, cümlesiyle başlayan açıklamada; “Her türlü tahliye girişimine karşı hocalarımızın yanında olduğumuzu ve bu kararı asla kabul etmeyeceğimizi saygıyla belirtiriz” ifadesi kullanıldı.

Tahliye kararına karşı, bu kararın hukuka aykırı olduğu ve herhangi bir yer gösterilmeden nereye ve nasıl taşınacağı belirsiz bir şekilde tahliyenin kabul edilemeyeceğini ifade eden fakülte öğrencileri change.org sitesi üzerinden “Geçmişle gelecek arasında bağ oluşturduğuna inandığımız binamızın, öğrenciler olarak elimizden alınmasını istemiyoruz.” diyerek bir imza kampanyası başlattı.

Sosyal medya üzerinden de tepkiler sürerken, 26 Haziran'da fakülte binasında buluşma ve destek çağrıları da yapıldı.