Seçime iki gün kala AKP cenahında moraller düşük

24 Haziran’a sadece birkaç gün kala, AKP medyası her zamankinin aksine parlak bir tablo çizmiyor.
2018-06-22

Seçim için en kritik günlere girdiğimiz bu dönemde, her ne kadar ayarlanmış anket sonuçları, Erdoğan’ı yüzde 65lerde gören sözde uzmanlar bir yana, en yakınlarındaki yandaş köşe yazarları, işleri olan pembe bir Türkiye ve AKP fotoğrafı göstermekte zorlanıyorlar. Sabah’tan Yeni Akit’e neredeyse bütün havuz gazetelerinde özellikle son birkaç gündür genel tavır küskün seçmeni ikna etmek üzerine kurulu. Sürekli olarak son 16 yılı hatırlatan, vefa arayan köşe yazıları göze çarpıyor. Ancak bu konuda da ağız birliğinden çok kendi içlerinde ettikleri kavgaların yansımaları gözüküyor.

Küskünleri ikna

Dün Abdülkadir Selvi’nin davaya sahip çıkma çağrısı, seçmende önceki seçimlere oranla bir bütünlük olmadığının, ya başka partiye oy vermeye ya da sandığa hiç gitmemeye meyilli bir toplam olduğu kaygısını gösteriyordu. Bugün ise Karar’da Elif Çakır bugünkü köşe yazısında seçmen içerisinde diğer partilere oy verme eğiliminden de çok, sandığa gitmeme eğiliminin yüksek olduğunu ‘itiraf’ etti. Bunun ötesinde de, Erdoğan’a oy verip mecliste AKP-MHP koalisyonuna oy vermeyecek de bir çoğunluktan bahsetti. Tabanı her ne kadar yansıtıyor bilemesek de, Elif Çakır gibi, cenahın ‘gediklisinin’ bu kadar karamsar bir senaryo ortaya koyması işlerin Takvim manşetlerindeki kadar iyi gitmediğini gösteriyor.

Karar Saadet’e Göz Kırpıyor

Karar gazetesi, Taraf’ın Gülencilerden kırpılmış, AKP’li liberal medya organı niyetiyle ortaya çıkmış bir gazete olmasına rağmen, bugünkü köşe yazıları, çoktan gemiyi terk etmeye meyilli olduklarını gösteriyor. AKP’nin ‘yılmaz’ destekçisi Etyen Mahçupyan, bugün yazdığı yazıda oyunu mecliste Saadet Partisi’ne, başkanlık seçiminde Muharrem İnce’ye vereceğini açıkladı. Olası bir Erdoğan galibiyetinde bu mesafesini koruyacağı şüpheli de olsa, Erdoğan’ın eski danışmanı da 48 saat kala gemiyi terk edenlerden.

Yine Karar gazetesinden İbrahim Kiras da bugünkü yazısında uzun uzun Saadet Partisi’ne oy vermenin CHP’ye yaramayacağını anlattı. AKP’ye küskün muhafazakâr seçmene, ‘içiniz rahat rahat Saadet Partisi’ne oy verebilirsiniz’ mesajı verdi.

Yandaşların Kavgası

AKP yazarlarının bir başka meselesi de kendi aralarında. Bugün çıkan köşe yazılarından, Mustafa Karaalioğlu, AKtrollere ve yandaş yazarlara ‘soğan lobisi’ ‘patates lobisi’ gibi absürt lafların iktidara zarar verdiğini, çok büyük laflar ederek karşı tarafın ötekileştirilmemesini telkin ediyor. Abdurrahman Dilipak da, Yeni Akit’teki yazısında benzer telkinlerde bulunarak, AKP tabanında adaletsizliğe ve intikamcılığa olan tepkiyi kendi meşrebinden ifade ediyordu. Bir başka yerde, yarı küskün Akif Beki, Suruç’taki cinayetle ilgili Erdoğan’ın çark ettiğini, yandaşların daha fazla öldürülenleri kriminalize etmemesi gerektiğini söyleyerek, başka bir yerden pembe bir tablo çizmeye çalıştı.

Her ne kadar, Karar artık küskün AKPli liberallerin çoğunluğunda olsa da, bu kadar açıktan bir karanlık tablosu, Dilipak ve Selvi gibi AKP’nin politik ve ideolojik hattının önemli isimlerinden gelen SOS sinyalleri, durumun ayarlı anketlerde ya da hükümet sözcülerinin dilindeki kadar iyi olmadığını gösteriyor.