AKP'de Son Strateji 'Erdoğan'ı Kurtarmak'

2018-06-23

BirGün gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın, seçimler öncesindeki son değerlendirmesinde, AKP'nin Meclis çoğunluğunu kaybedeceğini gördüğünü ve son stratejisinin Erdoğan'ı kurtarmak olduğunu yazdı. Aydın'ın yazısından ilgili bölümü aktarıyoruz :

Cumhur İttifakı’nın çabalarına rağmen HDP baraj üzerinde, hatta birkaç puan üzerinde görülüyor. Bu fotoğraf aynı zamanda Cumhur İttifakı’nın Meclis çoğunluğunu kaybettiğini gösteriyor. İşte bu andan itibaren Erdoğan ve AKP yeni bir stratejiye yöneldi. Bu seçim stratejisi bir anlamda “Erdoğan’ı kurtarmak” olarak ifade edilebilir.

Yandaş kalemlerin Erdoğan’a vefa çağrıları, reklam filmlerinde kullanılan duygusal ‘arkandayız’ şarkıları özellikle sandığa gitme konusunda kararsız davranan ya da SP ile İYİ Parti’yi alternatif gören AKP seçmenini hedef alıyor. Bu çağrılara ve mesajlara da Erdoğan’ın eşlik ettiğini görüyoruz. Erdoğan’ın koalisyon dönemlerinin kapanmasını müjdelendikten bir yıl sonra ‘koalisyon olabilir’ açıklamasını bu kapsamda değerlendirebiliriz. Erdoğan, şimdiden Millet İttifak’ına mavi boncuk dağıtmaya başladı. Böylece 24 Haziran seçimlerinden sonra eski defterleri kapatmaya hazır olduğunun da altını çizmiş oldu.

İkinci tur korkusu

AKP’liler oy yüzdelerinden bağımsız ikinci turu tam bir kabus olarak görüyorlar. Muharrem İnce’nin ikinci tur öncesi ittifak içinde ve dışında kalan partiler ve oluşumlarla bir araya gelecekleri ve hükümeti öyle kuracaklarına dair açıklaması endişeleri daha da artırdı. AKP kulislerinde böyle bir durumda Cumhur İttifakı dışında tek bir oyun kazanılmasının neredeyse imkansız hale geleceği konuşuluyor.

Bu nedenle tüm olanakları kullanıp birinci turda Erdoğan’ı seçtirmeyi tek çare olarak görüyorlar. Hamle üstülüğünün kendilerinde kalması için Erdoğan’ın ilk turda seçilmesi gerekiyor. Aksi durumda ikinci tur için kartları Muharrem İnce dağıtacak."

yazının tamamına ulaşmak için tıklayınhttps://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-ikinci-turda-daha-da-etkisizlesecek-220525.html