Türkiye TAMAM'ı oyladı

Türkiye, Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugün sandık başında. Oylama 17.00 itibariyle son buldu.
2018-06-24

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme işlemi tamamlandı. Saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için 7 Haziran'da başlayan gümrük kapılarında oy verme işlemi de sona erdi.

CANLI BLOG

23.05 Ankara'da Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önünde oylarına sahip çıkan halkın etrafı polis, TOMA ve bekçiler tarafından sarıldı! Polis halkı taciz ederek alandan göndermeye çalışıyor

 

22.20 Haluk Pekşen: Oyları çalmak için manipülasyon yapıyorlar. Sandıkları bırakırsak çalacaklar. Sandıkları sabaha kadar terketmiyoruz.

22.11 Mamak İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyenlere polis saldırdı. Polis saldırısının ardından kalabalık tekrar bir araya geldi ve Seçim Kurulu önündeki bekleyişlerini sürdürüyor.

22.08 CHP'li Tezcan: Birileri erken düğün dernek yapmaya başladı. Hiç kimse erken gelin güvey olmasın. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tura kalmıştır! 

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan açıklama yaparak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığını söyledi. Tezcan, "%93.5 açıldığını söyleyerek belli oranları paylaşıyor ve birileri erken davul zurna çalmaya başladı. Kimse erken gelin güvey olmasın. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır." dedi. Tezcan ellerindeki tutanaklara göre oyların %39'una ulaştıklarını söyleyerek İnce'nin %33,65 olduğunu, Erdoğan'ın %51,77 olduğunu söyledi.

21.15 Adil Seçim Platformu verilerine göre Türkiye geneli güncel sonuçlar. Seçim sonucunu büyük ölçüde etkileyecek Güneydoğu ve Büyükşehir verilerinin çoğunluğu yansımamış halidir.

20.38 Abc gazetesinin haberine göre İnce YSK'ya seslenerek "Görevinizi doğru düzgün yapın, yasalara uyarak yapın, kimseden korkmayın, tedirgin olmayın, kimsenin kuklası olmayın." dedi.  Sözlerine devam eden İnce, Hiç korkmayın değerli yurttaşlarım, tedirgin olmayın. YSK'ya en yakın mesafede sonuçları izliyor olacağım. Avukat arkadaşlarım benden haber beklesinler. Sakın, tekrar ediyorum, sakın moral bozucu haberlere inanmayın. Kasıtlı olarak yapacaklar bunu, geçmişte yaptıkları gibi. Islak imzalı tutanağı almadan sandık başından ayrılmayın, sonra da seçim kurullarına gidin. " dedi. 

20.25 İşte AA manipülasyonu ve gerçek arasındaki fark:

20.20 HDP'li Ayhan Bilgen:  Kars'ta elektrik kesildi, gerçek sonuçların Anadolu Ajansı'ndan açıklanan verilerle hiç ilgisi yok

20.10 Merak Akşener: Görevli ve müşahit kardeşlerim, sandıklarımızdan ayrılmıyoruz! AA'nın manipülatif sonuçlarından bağımsız, sandıklara son ana kadar sahip çıkıyoruz! Islak imzalı ve mühürlü nüshaları alana kadar sandık başında bekliyoruz!

20.00 CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun açıkladığı İstanbul geneli sonuçlara göre Muharrem İnce yüzde 43.55 iken Recep Tayyip Erdoğan yüzde 44.91. 

19.40 Adil Seçim'den ilk veriler geldi!

19.30 Adil Seçim Platformu'ndan açıklama: HDP'nin sunucularına saldırı olduğu için sonuçlar şu an açıklanamıyor. Sorun giderilir giderilmez gerçek sonuçları açıklayacağız

19.28 Adil Seçim Platformu'ndan açıklama: Şu an TV ekranlarında yayınlanan sonuçlar gerçeği yansıtmamaktadır. Manipüle edilmiş verilere aldanmayıp açıklayacağımız sonuçları beklemenizi rica ediyoruz. Sandıklara sahip çıkmaya devam ediyoruz.

19.24 Kars'ta kent genelinde elektrikler kesildi

19.23 CHP Sözcüsü Tezcan: Erdoğan kaybedecek. İnce kazanacak

CHP Sözcüsü Tezcan, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada AA'nın verilerine inanılmaması gerektiğini vurguladı.

Tezcan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Anadolu Ajansı, 70'le başlayıp 51'de fit olacak. Daha önce referandumda yaptığı gibi planlaması bu. Milletin algısıyla pazarlık yapıyorlar. Ama öyle yağma yok. Suç üstü yakalandılar. Sobelendiler. Onların nasıl sobeleneceğini hep beraber göreceğiz. Çok net söylüyorum buna fırsat vermeyeceğiz.
 • Erdoğan kaybedecek. İnce kazanacak. Sandık görevlilerine çağrımız var. Görev başını terk etmeyin. AA'nın numarasının iki amacı var. Birincisi sizi bezdirip teslim olup bırakıp sandıkları evlerinize gitmelerinizi istiyorlar. İkinci planları ise arada zaman kazanıp o 'bit' dedikleri programla yapmak istediklerini yapabilmek. Sandık başlarını takip edin. Islak imzalı tutanakları teslim alın.
 • Vatandaşlara bir görev düşüyor. Sabaha kadar da sürse kimse görevini terk etmeyecek. Seçim Kurulu'na götürüp orada birleştirmekten de ayrılmayacak.
 • Huylu huyundan vazgeçmiyor. Aynı hileleri yapmak istiyorlar. Ama buna fırsat vermeyeceğiz.
 • Sandığa giren oylarınızın, monitörlerden çalınmasına izin vermeyin.
 • Tüm vatandaşlarımızı ilçe seçim kurullarının önüne çağırıyoruz. Moral üstünlüğünü onlara göstereceğiz.
 • Bu seçim, Türkiye'de bir büyük değişimi daha beraberinde getiriyor. AA'ya inanmayın. Gerçek sonuçlara göre seçim ikinci tura kalacak. Bizim planımız ilk turda Sayın İnce'nin kazanacağıydı. Ama şu anki sonuç ikinci tura kalacağını biliyoruz. Biz düzenli aralıklarla kamuoyunu bilgilendireceğiz.
 • AA'nın bilgileriyle kimse gönlünü ve kafasını kirletmesin.

 

19.18 Muharrem İnce Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Anadolu Ajansı manipülasyon yapıyor, Erdoğan’ın yüksek oy aldığı yerlerin sonuçlarını öncelikli veriyor. Sandık görevlilerimize sesleniyorum moralinizi bozup asla sandıkları terk etmeyin." dedi.

19.07 Adil Seçim Platformu'ndan Mehmet Ali Çelebi Twitter'dan yaptığı paylaşımda: "Zafere yürüyoruz. AA’ya asla aldanmayın!"dedi.

19.05 Adil Seçim Platformu'ndan alınan verilere göre ilk güvenilir sonuçlar:

 • Erdoğan 48.11
 • İnce: 30.59
 • Akşener: 11
 • Demirtaş: 8.46
 • Karamollaoğlu: 0.82

 

OYLAMA SAATLERİ CANLI BLOG

18.30 YSK, yayın yasağının saat 18.45’te kaldırılacağını açıkladı

17.43 Polis ve görevliler "yönetmelik değişti" gerekçesiyle sandıklarda vatandaşların şeffaf bir biçimde sayımı izlemesini engel olmaya çalışıyorlar. Adil Seçim Platformu tekrar hatırlatma yapıyor: Oy sayma işlemini müşahitler ve o sandıkta oy kullanan seçmenler belli bir mesafeden takip edebilirler. 

17.30 Erzurum Horasan'da boş oyların AKP oyları ile doldurulduğu bildirilen sandıklarda seçim iptal edildi

17.25 Ankara'da oy toplama noktalarından biri olan Anıttepe Anadolu Lisesi'nde müşahitlerin oy sayımına girmesi polis barikatlarıyla engelleniyor

17.20 İlhan Cihaner'in Adil Seçim Platformu için yaptığı açıklama

 

17.04 Muharrem İnce YSK önünde.

17.00 Oy verme işlemi sona erdi.

16.30 Ankara Batıkent Lisesi'nde AKP'li sandık başkanı sandığa gizlice fazla sayıda oy atarken müşahitlere yakalandı. Avukatlar duruma müdahale etti.

16.24 Erzurum’un Karaçoban ilçesi Kopal Mahallesi’nde oy kullanma işlemleri sırasında çıkan silahlı kavgada, İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz ve 2 kişi öldürüldü.

Yaşanan olayın ardından açıklama yapan CHP Karaçoban İlçe Başkanı Hüsnü Yılan, “İçişleri Bakanlığı’ndan buraya görevli 24 kişi geldi. Biz bunu kabul etmedik, tepki gösterdik. Sonrasında ise ismini bilmediğim AKP Erzurum milletvekili aday adayı olan genç biri geldi. Onun da durmasını kabul etmedik. Kavga çıktı. Ateş ettiler. İYİ Parti ilçe başkanı Mehmet Sıddık Durmaz, oy kullanan bir vatandaş ve Agit Yazan yaşamını yitirdi” dedi. 

15.00 İnce'den çağrı: Herkesi saat 17.00'da oy kullandıkları okullara çağırıyorum

İnce: Oyunu kullanmayan yurttaşlarımızı oy kullanmaya ve herkesi saat 17.00’de oy kullandıkları okullara çağırıyorum. Sıkı durun, başaracağız.

14.40 Beykoz'da Abdullah Gül'ün oy kullanacağı sandıkla engelli yurttaşların oy kullanacağı sandığın yeri değiştirildi. Engelli yurttaşlar, sandıkları üst katlara taşınınca oy kullanamadı

14.30 Kaçak Saray ve çevresine kamyonlu 'önlem'

Ankara Beştepe’deki Kaçak Saray ve Yüksek seçim Kurulu binası yakınlarında geniş güvenlik önlemleri alındı

14.20 Şanlıurfa Valiliği: "Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Suruç ilçemizde çıkan olaylarda ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır."

13.50 Mehmet Ali Çelebi'den seçim güvenliğine ilişkin açıklama: Merak etmeyin, sonuna kadar mücadeleye devam! Biz buradayız!

Çelebi, "Urfa'da yaşanan hadiselerin, mücadelelerin özü gelmeyenlerin (çoğunlukla kadınların) yerine ısrarla ve zorla oy kullanılmak istenmesidir. Ama merak etmeyin, sonuna kadar mücadeleye devam. Biz buradayız, başaracağız! Sabahın ilk ışıklarıyla müşahit arkadaşlarımızı darp ettiler, yaraladılar, zor kullanarak dışarı attılar ya da içeri almadılar. Kanunen hepsinin hesabını soruyoruz, soracağız. Sandıkların namusuna sahip çıkmaktan bizi ıslah edemeyeceksiniz. Biz iyiyiz. Mücadeleye devam." dedi.

13.42 Suruç'ta AKP'liler toplu oy kullanmalarına itiraz eden HDP'lilere saldırdı. Saldırıda biri ağır 4 kişi yaralandı

13.40 Muharre İnce: Umudunuzu asla yitirmeyin!

Muharrem İnce Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ne yaparlarsa yapsınlar, kaybedecekler. Hileyle hurdayla seçim kazanma dönemi artık bitti. Bu yöndeki haberlerle sakın yılgınlığa, karamsarlığa kapılmayın. Sandığa gidin, oyunuzu kullanın, umudunuzu asla yitirmeyin. Ben canım pahasına oyunuza sahip çıkacağım, başaracağız." dedi.

13.14 Anadolu Ajansı'na (AA) konuşan YSK başkanı Güven, 08.00'de başlayan oy verme iş ve işlemleriyle ilgili şu ana kadar önemli bir olumsuzluğun kendilerine bildirilmediğini dile getirdi.

12.40 Adil Seçim Platformu'ndan açıklama: "Uçan mürekkepli evet mühürü kullanıldığı iddiası tamamen dezenformasyondur. Bu yöndeki mesajlara itibar etmeyiniz. Sandık başında motivasyonunuzu düşürmeyin, yeter ki sandıklar uçmasın :)"

12.28 ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş oyunu kullandı

12.25 YSK'dan Suruç ile ilgili açıklama:

YSK Başkanı Güven, Suruç'taki bazı sandıklara yönelik asayiş ile ilgili iddialar konusunda, "İdari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.

12.20 Yalova'da oyunu kullanan Muharrem İnce'den ilk açıklama

12.10 Eren Erdem'den Suruç ile ilgili açıklama: Arkadaşlarımız bölgede bu sandıkları iptal ettiriyorlar. Sorun yok. Şuana kadar iptal sandıklar yaptırdık. Herkes işine baksın, sandıklarına odaklansın." dedi.

12.08 Manisa'nın Demirci ilçesine bağlı Bozköy'de oy verme işlemi 32 dakikada bitti

12.03 Erzurum İçişleri Bakanlığı imzalı "Tam Erişim" veren sahte müşahit kartları bulundu

11.45 Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kamışlı köyü 1193 nolu sandıkta iki asker kapıyı tutarak oy vermek üzere sandığa gelen seçmenlere zorluk çıkarıyor.

11.40 İnce'nin oyunu kullandığı okulda halk TRT'yi protesto etti 

11.20 Kocaeli Gölcük Uğur Mumcu Orta Okulu'nda müşahitlere saldırıldı

11.17 Kılıçdaroğlu oyunu kullandı

Kılıçdaroğlu Arjantin İlkokulu'nda oyunu kullanmasının ardından okul önünde yaptığı açıklamada "Türkiye'nin genelinde şuana kadar ciddi bir sorunla karşılaşmadık ama Doğu ve Güneydoğu'dan ciddi şikayetler alıyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyor. Bütün kamu görevlilerine açık ve net bir şekilde çağrıda bulunuyorum, lütfen devlet memuru olduğunuzu unutmayın. Devletin bekası, adaleti demokrasisi için çalışmak zorundasınız. Seçimin üzerine gölge düşmemelidir. Öğleden sonra basın sözcümüz bilgi paylaşımında bulunacaktır. " dedi. 

10.47 Meral Akşener oyunu kullandı

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener Beylerbeyi'ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesinde oyunu kullandı. Akşener, "Bu seçimlerin hem hayırlı olmasını hem gerçekten seçmenin hür iradesini yansıtmasını diliyorum" dedi.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478702-1.

10.30 CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ailesiyle birlikte Yalova'daki Saffet Çam Ortaokulu'nda oyunu kullandı.

10.25 HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, oyunu cezaevinde kullandı. Demirtaş, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Biz de oyumuzu, cezaevinde kullandık. Herkesin sandığa giderek ülkenin geleceği için, tercihini demokrasiden yana kullanmasını diliyorum. Oy verme işleminin sakin ve huzurlu bir ortamda tamamlanmasını umuyorum. Sonuçların çok güzel olacağına inanıyorum.Hepimize hayırlı olsun."dedi. 

10.00 Suruç'ta bir okulda sandığa fazladan paketlenmiş oy atanlar müşahitler tarafından yakalandı

09.53 Diyarbakır’da Kulp’a bağlı Koçkar Köyü’nün yolunu kapatan köy korucularının, HDP’li sandık görevlilerinin köye girmelerine engel olduğu bildirildi. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, yaşanan bu olay üzerine HDP’li yetkililer durumu hemen İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi. Yapılan görüşmelerde yetkililer, korucularla görüşüldüğünü ve sandık görevlilerinin köye gidebilecekleri belirtildi.

-Ankara’da2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisi "adı var" diyerek iki kişiye oy kullandırdı. Denizli’de 12 okula gönderilen seçim torbalarının yırtılmış olduğu tespit edildi.

09.40 Urfa'da Sandık Gücü müşahitlerine saldırı

Urfa'da Uluhan İmam Hatip Orta Okulu'nda Sandık Gücü'nün gönüllü müşahitlerine AKP'nin sandık görevlileri saldırdı. Müşahitler jandarmada suç duyurusunda bulunarak ifade veriyor.

09.35 HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, oyunu Van'da kullandı

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Adayı Sezai Temelli, oyunu seçim bölgesi olan Van'da Cumhuriyet Lisesi’nde kurulan 1068 nolu sandıkta kullandı.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478663-1.

09. 20 Diyarbakır Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu'nda boş zarf dağıtan iki kişi HDP ve CHP'li görevliler tarafından yakalandı

8.50 Ankara'da listede adı olmayan iki kişiye oy kullandırıldı

Sol'un haberine göre; Ankara Çankaya Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi'nde, 2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisi "adı var" diyerek iki kişiye oy kullandırdı. Diğer sandık görevlisinin durumu farketmesiyle tutanak tuttu, pusula ve zarf geçersiz sayılması için kenara ayrıldı.

8.35 Erdoğan'ın oy kullanacağı okulda seçmenlerin üzeri aranıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Üsküdar'da oy kullanacağı okulda yoğun güvenlik önlemleri alınırken, okula gelen seçmenlerin üzeri aranıyor.

İHA'nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilerleyen saatlerde 3275 nolu sandıkta eşi Emine Erdoğan ve ailesiyle okula gelerek oy kullanması bekleniyor.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478629-1.

08.20 Plakasız araçlar yine okul bahçelerinde

Bağcılar Hasan Kağnıcı İlkokulu bahçesinde plakasız araçlar okul bahçesine park etti.

08.00 Oy verme işlemi başladı

Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye genelinde oy verme işlemi başladı.

Oy verme işlemleri saat 17.00'de sona erecek.

07.50 Mühürsüz çuvallar

Ülkenin birçok noktasından gelen ihbarlara göre YSK'nin seçimlerin gerçekleşeceği okullara gönderdiği birçok oy pusulası çuvalı mühürsüz ve ağzı iyi kapatılmamış biçimde ulaştı. 

07.45 Sandık yemini edildi

Seçimler için görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Oy verme işlemini başmatmadan önce hazırlıklarını yapan görevliler sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti. Sandık başındaki görevlilerin yemini şöyle:

"Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim."

Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra oylarını kullanacak.

Seçmenler nasıl oy kullanacak?

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK’nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Yatağa bağımlı hastalar için seyyar sandık uygulaması bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek. Bu kapsamda, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olduğunu beyan eden seçmenlerin ayağına sandık götürülecek. Yatağa bağımlılık kriteri aranan uygulama kapsamında, 17 bin 258 seçmen bin 303 sandıkta oy kullanacak.

Oy verme yerleri
Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.

Sandık kurulu başkan ve üyeleri, göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler.

Sandık alanında düzeni, sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.

Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini, izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek.

Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacak.

***

Seçim güvenliği için görevde olacaklar

Türkiye bugün sandık başına giderken seçim güvenliği için de yüzbinlerce yurttaş görev alıyor. Muhalefet partileri hem birlikte hem de ayrı ayrı önlemlerini alırken barolar ve bağımsız sivil oluşumlar da seçim güvenliği için çalışma yapacak.

CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin de içinde yer aldığı 17 kurum tarafından oluşturulan Adil Seçim Platformu, 180 bin 869 sandıkta 415 bin sandık kurulu üyesi, 195.000 müşahit ile oylamanın ve sayım işleminin güvenli biçimde yapılması için görev başında olacak.

Platforma üye olan CHP ve HDP’nin partilerine özel seçim güvenliği ve koordinasyon merkezleri de mevcut bulunuyor.

Ayrıca bazı kentlerde barolar da seçim güvenliği için üye avukatlarını sandık bölgelerinde görevlendirdi.

Bunlar haricinde bağımsız bir oluşum olan Oy ve Ötesi de seçim ve oy güvenliği için sandık başında olacak.