Hükümetler Türkiye'deki seçim sonuçlarını nasıl değerlendirdi?

Seçimlerin ardından Dünya'daki hükümetler bir bir seçim değerlendirmesi yapmaya başladı.
2018-06-25

Dün Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerini gerçekleştiren Türkiye sandık başına giderek geleceği için oy kullandı. Adaletsiz bir seçim olmasına karşın yüzde 52 oranında oy alan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık görevine seçilirken Meclis'te de 'Cumhur-İttifakı' çoğunluğu oluşturan grup oldu. Seçimlerin böyle sonuçlanmasının ardından ise birçok hükümet çeşitli açıklamalarda bulunarak Türkiye'deki seçim sonucunu değerlendirdi. 

Almanya: Daha yapıcı ve verimli olacağına inanıyoruz

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'deki seçimleri kısaca değerlendirdi. Seibert, federal hükümet ve gelecekteki Türk hükümeti arasındaki çalışma ortamının yapıcı ve verimli olacağına inandıklarını söyledi.

İsveç: AB ile yakınlaşacaklarını umuyoruz

Bunun yanında İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın galibiyeti ile sonuçlanan erken seçimlerin ardından, Türkiye'nin, ülkeyi Avrupa Birliği (AB) ile yakınlaştıracak bir gelişim yoluna girmesini umduklarını söyledi. 

Rusya: Erdoğan kendini kanıtladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’deki seçimlerde yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı önce telgrafla tebrik etti. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Vladimir Putin, Erdoğan'a gönderdiği tebrik mesajında, Türkiye'deki seçimlerin sonucunun, “Erdoğan'ın büyük bir siyasal otoritesi olduğunu tamamen kanıtladığını” ifade etti.

Buna ek olarak Rus senatör Konstantin Kosaçev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından Türk-Rus ilişkilerinin üst düzeyli olmaya devam edeceğini ve temel alanlardaki işbirliğinin süreceğini söyledi. Rus senatör, "Erdoğan, başta Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alma konusu olmak üzere, Brüksel'den gelen eleştiriler arttıkça bu konuda daha emin bir politika izliyor. Erdoğan, NATO'yu çifte standart uygulamakla suçluyor, zira İttifak üyesi Yunanistan S-300 sistemlerine sahip ve kimse buna tepki göstermiyor. Cumhurbaşkanı da kendi çizgisinde ilerliyor ve hatta Rusya'ya S-500'leri birlikte üretmeyi öneriyor" ifadelerini kullandı. 

AP: Tek adam rejimi Türkiye-AB ilişkisi için kötü

Öte yandan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raportörü Kati Piri, Türkiye’de düzenlenen genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin “adil bir ortamda” yapılmadığını öne sürdü. Erdoğan'ın sert söylemleriyle ile birlikte Türkiye-AB ilişkilerinde son dönemde gerginlikler yaşandığını kaydeden Piri, "Tek adam rejimi ile Türkiye-AB ilişkileri daha iyiye gidecek gibi gözükmüyor" diye konuştu.

Avusturya: Stratejik ortak olabiliriz

Avusturyalı Dışişleri Bakanı Kneissl ise seçimlere ilişkin, AB Konseyi toplantısı için gittiği Lüksemburg'da gazetecilere verdiği demeçte, "Avusturya'ya göre, Türkiye AB üye adayı değildir" dedi. Ardından ekleyen Kneissl, "Türkiye ile stratejik ortak olma ihtimallerinin olduğunu" söyledi.

NATO: Tebrik edeceğiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçim başarısından dolayı tebrik edeceğini açıkladı.