ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin iyileşmesi ardından Kuzey Kore bu yıl "intikam" mitingi yapmayacak

Kuzey Kore, 12 Haziran'da Singapur'da gerçekleşen Trump-Kim toplantısını takiben ilişkilerin iyileşmesi üzerine yıllık olarak düzenledikleri ABD karşıtı mitingi iptal kararı aldı.
2018-06-25

Geçtiğimiz yıl Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang' Kim il Sung meydanında düzenlenen mitingde "ABD'ye ölüm" gibi sloganlar atılmıştı. Göstericiler ABD'den kararlı bir şekilde intikam alınması çağrısını yaparken Trump'ın Kuzey Kore'yi yok etme tehdidini savurmasının bedelini çok ağır ödeyeceğine yönelik sloganlar da atmıştı. Geçen yıl düzenlenen mitinge 100.000'e yakın Koreli katılmıştı. Bu sene ise 12 Haziran süreci ile başlayan ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin iyileşmesi ardından Kuzey Kore Devlet yetkilileri bu mitingi iptal ettiklerini açıkladılar.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı D.Trump ve Pentagon yetkilileri Kore Yarımadası'na ilişkin iki ayrı karar açıkladı. Daha önce 12 Haziran'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ve ABD Başkanı D.Trump bir araya gelerek bir antlaşma imzalamışlardı. Bu antlaşmaya göre ABD, bir süre sonra Kuzey Kore üzerindeki yaptırımlarını sona erdirecekti. Kuzey Kore'ye ilişkin "ulusal acil durumu" bir yıllığına uzatan kararnameyi imzalayan Donald Trump, kararnameyi kongreye ileterek kamuoyunun bilgisine sundu. İmzalanan kararnameye göre ABD, Kuzey Kore'ye uygulanan ekonomik yaptırımların 1 yıl daha süreceğini resmi olarak duyurmuş oldu.

Öte yandan Trump'ın imzası ile eş zamanlı olarak Pentagon da Güney Kore ile Ağustos ayına kadar yapılması gereken askeri tatbikatın askıya alındığını duyurdu. 12 Haziran Singapur Görüşmesinde Donald Trump, Kore Yarımadası'nda Güney Kore ile yaptıkları askeri tatbikatları durduracaklarını açıklamıştı. Bugün ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) "Singapur Zirvesi'nde alınan kararlara destek vermek amacıyla müttefik Güney Kore'yle ortak düzenlenen bazı askeri tatbikatların süresiz olarak askıya alındığını" duyurdu.