MGSÜ Rektörü Yalçın Karayağız'dan tahliye kararına ilişkin Basın Açıklaması

MSGSÜ Rektörü Yalçın Karayağız, tahliye edilme tehlikesiyle gündeme gelen İstanbul Devlet Konservatuarı binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
2018-06-26

haber.sol'un haberine göre, MSGSÜ Rektörü Yalçın Karayağız,  tahliye edilme tehlikesiyle gündeme gelen İstanbul Devlet Konservatuarı binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

"Bize yer gösterilmeden, 6 yaşından 25 yaşına kadar eğitim verilen kurumumuzun Beşiktaş'taki binadan tahliyesi istendi. Tahliyeyi TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı istiyor. Milli Saraylar binanın mülk sahibi değil. Tahliyeyi yalnızca Maliye Bakanlığı geçerli nedenler göstererek dava ettikten sonra isteyebilir. Hakkımızda Maliye Bakanlığı tarafından açılmış hiçbir dava yok. 
Ayrıca bizim buradan çıkabilmemiz için öğrenciler, akademisyenler ve çalışanlar için kabul görebilecek bir yer gösterilmesi gerekirdi. Milli Sarayların böyle bir yetkisi yok zaten ancak yetkili kurumlar, siyasiler de yapmadı bunu. Biz onlara yer önerisiyle gittik. Yolun hemen karşısında bulunan Jandarma Bölge Komutanlığından yada Nişantaşı'nda bir binanın bize tahsis edilmesini istedik. O da yetmedi Ulus'ta bir arazi istedik. 1.5 yıldır görüşmediğim kimse kalmadı. Biz şehir merkezinde, ulaşımın kolay olduğu ve çocukların hem çocukluklarını yaşayabilecekleri hem de sanat eğitimlerini alabilecekleri bir yer istedik. Şehir dışına, dağ başına gitmeyeceğiz. Bu istediklerimizi almadan binadan tahliyemiz söz konusu olamaz"