The Guardian: Erdoğan'ın düşüşü çok dramatik olabilir

İngiliz gazetesi The Guardian: Erdoğan'ın hikâyesi kolayca kibir ve intikam hikâyesine dönüşebilir. Yeni başlayan ekonomik ve diplomatik krizlerle karşı karşıya. Türkiye'de enflasyon yükseliyor, para biriminin değeri düşüyor... Erdoğan çok yüksek zirvelere çıktı ama bu, bir düşüşü de çok daha dramatik hale getirecektir.
2018-06-26

Türkiye’de düzenlenen erken seçimlerin sonuçları, İngiliz basınının ana gündem maddelerinden biri. Başyazılarından birini bu konuya ayıran The Guardian gazetesi, Türkiye’nin artık özgür olmayan bir demokrasi olduğu yazdı. “Halk oy veriyor ama hükümet azınlıkların ve bireylerin haklarına sözde bir bağlılıktan ötesini göstermiyor” diyen The Guardian, “Erdoğan çok yüksek zirvelere çıktı ama bu, bir düşüşü de çok daha dramatik hale getirecektir” yorumunu yaptı.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre başyazı özetle şöyle:

‘ÖZGÜR OLMAYAN BİR DEMOKRASİ’

“Türkiye bir diktatörlük olmasa da, artık özgür olmayan bir demokrasi. Halk oy veriyor ama hükümet azınlıkların ve bireylerin haklarına sözde bir bağlılıktan ötesini göstermiyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) lideri Erdoğan uğruna savaştığı ve geçen yılki referandumda kazandığı geniş başkanlık yetkilerini üstlenecek. Artık, başbakanlığı kaldıran ve parlamentonun rolünü daraltan güçlü bir hükümet sistemini kontrol edecek. Kararnameyle yasa çıkarabilir. Yeni başkan ve partisi, yargıda atama yapan organı kontrol ediyor. Bu değişikliklere kadar, yargıçlar ve savcılar Erdoğan için bir sorundu. Fakat onların dörtte biri geçen yıl görevden alındı. Yargının artık Erdoğan’ı ayakta alkışlamasına şaşırmamak gerekir. Kuvvetler ayrılığı buraya kadarmış.